Vážné zranění Davida Lafaty v okresním přeboru

                   

David Lafata se sice před rokem definitivně rozloučil s kariérou profesionálního fotbalisty, nicméně od prohánění se za kulatým nesmyslem rozhodně neupustil úplně. Po vzoru mnoha svých předchůdců začal brázdit české nejnižší soutěže. Jen tak pro radost se tedy stal „posilou“ jihočeského Olešníku, kde jako malý klučina s hlavou plnou snů začínal. Právě v okresním přeboru, jejž Olešník hraje, došlo k jeho nejhoršímu zranění v životě. Nutno podotknout, že zákrok soupeře z Hluboké nad Vltavou byl skutečně likvidační a velice neuvážený. Co se vlastně konkrétně odehrálo a jaké to bude mít pro Lafatu následky?

Skluz daleko za hranicí pravidel

Lafata nastoupil do zápasu proti Hluboké nad Vltavou v základní sestavě Olešníku, na hřišti ale nakonec vydržel pouhou čtvrt hodinu. Nebylo to však vinou špatné fyzické kondice, nýbrž faulu protihráče. Lafata se stejně jako ve své profesionální kariéře dostával do rychlého brejku, který by podle předpokladů skončil brankou. Na hodinkách rozhodčího v té době tikala 11. minuta utkání. Nejdříve se do Lafaty pokusil opřít první soupeř v cestě, jenže sedmatřicetiletý střelec se mu elegantně vyhnul a rozhodčí tedy ponechal výhodu.

V druhém střetu už bývalý útočník Jablonce či Sparty takové štěstí neměl. Je jasné, že soupeři mu rychlostně nemohou stíhat, proto si jeden z nich pomohl neohrabaným skluzem pod nohy, přičemž vůbec netrefil míč, ale pouze chodidla vysloužilého reprezentanta. Lafata neřízeně padl k zemi. I přes bolest pokusit zvednout zpátky na nohy, jenže bolest byla silnější. V návalu emocí svému protivníku od plic vyčinil. Fotbalistu poté zdravotníci týmu odnesli na nosítkách ze hřiště a transportovali jej do nemocnice.

Zlomená lýtková kost a dlouhá rekonvalescence bez záruky

Těch několik desítek přihlížejících se na „stadionu“ nechápalo, že likvidační zákrok nedonutil hlavního arbitra utkání sáhnout po červené kartě. Ba co víc, dokonce ani žlutou kartu nešikovnému hráči Hluboké nad Vltavou neudělil, načež se dočkal bouřlivých nadávek. O aktuálním stavu Davida Lafaty se vyjádřil šéf Olešníku Slavomír Vařák:

„Má sádru, jde o zlomeninu lýtkové kosti. Měla by to být čistá zlomenina, žádné komplikace. Na záchrance mu říkali, že na operaci to snad není, David je v pohodě. Chce to nějaký čas, jestli se vrátí k fotbalu, to jsme se ještě nebavili. Dvacet let hrál fotbal na nejvyšší úrovni a nic se mu nestalo, tady hraje pro radost a ničí si nohy.“

Ačkoli by měl být David Lafata po doléčení zlomeniny zcela v pořádku, návrat na hřiště z větší části vyloučil. Nižší soutěže jsou specifické v tom, že při nich často dochází k naprosto zarážejícím zákrokům vinou nepozornosti nebo špatných rozhodnutí. Amatéři se totiž hodí na hřiště vybít a příliš nevnímají, když se jim něco (nebo někdo) připlete do cesty. Lafata se ostatně vyjádřil jasně:

„Když jsem viděl na videu ten zákrok, tak si říkám, jestli mám tohle zapotřebí. S klukama z českobudějovického gymnázia, kde vedu tréninky, v Dynamu i s žáčky u nás v Dubném, mi nic nechybí.“

Foto: kubnews.ru

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články