V šestnácti přestoupil do Realu Madrid, střídal Ronalda. Nyní talent válí v anglické Premier League

(zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

V květnu 2015 se stal nejmladším hráčem, který kdy zasáhl do utkání Realu Madrid. Přesto talentovanému norskému mladíkovi, který v prosinci oslavil dvaadvacáté narozeniny, na Santiago Bérnabeu pšenka nekvetla. I proto zamířil Martin Ødegaard na hostování do holandské a později španělské ligy. Nyní posílil londýnský Arsenal a jak přiznává kouč Mikel Arteta, norský reprezentant je stále velkým talentem.

„Určitě má potenciál být jedním z nejlepších hráčů na světě,“ řekl trenér Mikel Arteta, který může s norským mladíkem počítat do konce aktuální sezóny. Španělský trenér si stále teprve dvaadvacetiletého ofenzivního záložníka vyhlédl na základě Ødegaardových výkonů v Realu Sociedad San Sebastian. „Sledoval jsem ho velmi blízko, když byl v Realu Sociedad a předváděl velmi obdivuhodné výkony po výraznou část sezóny,“ prohlásil.

Mikel Arteta (vlevo) spolu s Pepem Guardiolou. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Norský reprezentant v dresu španělského mužstva nastoupil do 36 utkání, kde zaznamenal sedm přesných zásahů a devět asistencí. „Má za sebou opravdu velmi úspěšnou sezónu ve Španělsku a to byl jeden z důvodů, proč jsem přesvědčený, že je to hráč právě pro nás. Je to hráč, který opravdu ještě stále má obrovský potenciál stát se lepším a lepší,“ dodává Arteta, jehož Arsenal je aktuálně na desáté pozici a na první čtveřici ztrácí osm bodů.

Je to vůdce, tuší Arteta

„Z našich prvních konverzací jsem si odnesl jen pozitivní věci. Je velmi odhodlaný a pokorný. Je to opravdu dobrý chlapík, hráči ho mají rádi, stejně jako zaměstnanci, dá se s ním skvěle vyjít, navíc je to dříč,“ dodává Arteta, jehož oslovilo i to, že se Nor prezentuje jako lídr týmu. „Udělal na mě velký dojem i jeho vůdcovský přístup. Vypadá klidně, přesto se v něm na hřišti něco probouzí,“ pokračuje.

„Když mluvím o vůdcovství to, jak mluví se svými spoluhráči, to, jak ovládá tlak je opravdu dobrý osobnostní znak,“ míní. „Pokaždé, když je pod tlakem a jde na něj protihráč, dokáže posunout balón do těch správných prostorů. Jeho rychlé rozhodování je opravdu působivé, je to velmi inteligentní hráč,“ dodává španělský trenér, pod jehož křídly zatím v dresu Gunners nastoupil Ødegaard třikrát.