V Anglii se snižují platy jen běžným zaměstnancům, hvězdám nikoli

i Zdroj fotografie: standard.co.uk
                   

Pandemie koronaviru se neblaze podepsala nad fungováním většiny sportovních klubů na celém světě. Německé týmy už kupříkladu přistoupili ke snižování odměn fotbalistů, aby díky ušetřeným penězům mohli zaplatit řadovým zaměstnancům. V Anglii však takový model zřejmě nehrozí. Na veřejnost podle tamních médií prosáklo, že fotbalové týmy zatím snižují výplaty právě těm, kteří se kvůli absenci pravidelných příjmů dostanou do finanční tísně.

Většiny sportovních hvězd pobírajících miliony se dopady nákazy zatím téměř nedotkly. Proti tomu se rozhodl vystoupit předseda britské vládní komise pro sport, média a kulturu. Mimo jiné pohrozil vysokou daní, kvůli níž si snad slavné celky rozmyslí, jak se ve složité situaci chovat.

Chudým bereme, bohatým dáváme

iZdroj fotografie: bleacherreport.com
Zdroj fotografie: bleacherreport.com

Z tohohle modelu by legendární Robin Hood určitě radost neměl. Zatímco on bohaté okrádal a peníze posléze rozděloval těm nejchudším, anglické fotbalové kluby se rozhodli vykročit opačným směrem. V době, kdy pandemie nového typu koronaviru způsobujícího nemoc zvanou COVID-19 ve světě eskaluje, se představitelé jednotlivých týmů snaží „zahojit“ právě na té nejohroženější skupině, kterou představují řadoví zaměstnanci na stadionech.

A co že dělají jejich ikony, které se momentálně nacházejí v útrobách svých luxusních rezidencí a na rozdíl od ostatních nemusejí chodit do práce? Těm na bankovní účty stále přitéká astronomické množství peněz, s jimiž bychom my, běžný smrtelníci, zvládli vyžít až do konce svých životů. Tato zvrácenost se nelíbí například Julianu Knightovi, jehož úkolem je dohlížet na vládní komisi pro sport, kulturu a média. Ten novinářům sdělil:

„Situace v Anglii se dostala do nechutné fáze. Vrcholoví sportovci momentálně nepracují a přesto pobírají stovky a tisíce liber každý den. Řadoví zaměstnanci, kteří musejí i nadále docházet do práce, o peníze naopak přicházejí. Pokud vedení Premier League tuhle krizi samo nevyřeší, jednoznačně musí zakročit vláda a uvalit na kluby vysokou daň. Jinak se peníze k těm, kteří je opravdu potřebují, nikdy nedostanou.“

Čekání na zázrak může být nekonečné

iZdroj fotografie: skysports.com
Zdroj fotografie: skysports.com

Některé anglické kluby už v tuhle chvíli vyplácejí zaměstnancům přibližně o dvacet procent méně, zatímco na platy fotbalistů ještě nikdo pořádně nesáhl. Ačkoli tedy členové vedení jednotlivých celků doufají, že se právě jejich hvězdy zapojí do pomoci potřebným, nikdo nedokáže říci, kdy a za jakých okolností k tomu dojde. Možná jestli vůbec. Přikláníme se proto k názoru Juliana Knighta, jenž by na týmy nejraději uvalil vysoké daně. Co si o tom myslíte vy? Napište nám do komentářů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články