Unai Emery převzal Aston Villu. Proč vlastně dostal padáka v Arsenalu? Kouč vzpomíná i na trable s angličtinou

Po třech letech se uznávaný trenér Unai Emery vrací do Premier League. Jak vzpomíná na působení v Arsenalu a co stálo za jeho vyhazovem?

i Zdroj fotografie: Villarreal CF
                   

Prvního listopadu se Unai Emery po třech letech vrátil do Premier League. Uznávaný kouč, který má na kontě čtyři triumfy v Evropské lize a v loňské sezoně dovedl Villarreal do semifinále Ligy mistrů, přebírá Aston Villu. Vedení birminghamského klubu oznámilo příchod španělského stratéga pouhé čtyři dny po vyhození Stevena Gerrarda.

Primárním cílem Emeryho nyní bude dostat Aston Villu co nejdále od sestupového pásma. Ta je po třinácti kolech Premier League až na šestnácté pozici s tím, že na sestupové pozice má k dobru jen bod. Není však tajemstvím, že majitelé touží po účasti v evropských pohárech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fabrizio Romano, který se specializuje na přestupy, přinesl zprávu, že Emery podepsal s Aston Villou dlouhodobou smlouvu. Vedení klubu trenérovi podle všeho také slíbilo na rok 2023 výrazný finanční obnos na posily. Podle belgického deníku Le Soir lanaří Villans Edena Hazarda! Dalšími by měli být hráči Villarrealu Nicolas Jackson a Yeremi Pino. Potvrdí se tyto spekulace a budou mít šéfové s Emerym potřebnou trpělivost?

Nahradit Wengera? Pořádná výzva

Porovnávat příchod španělského kouče ke Gunners se současnou situací dost dobře nejde. V létě 2018 přebíral Arsenal po dlouholeté vládě Arséna Wengera. Navíc stárnoucí kádr londýnského mužstva nutně potřeboval přebudovat. K tomu byla nezbytná velká porce již zmiňované trpělivosti ze strany vedení. Jenže ta měla u kanonýrů od začátku svoje meze. Zprávy ze zákulisí několikrát zmiňovaly, že majitelé s kroky Emeryho nesouhlasili.

iZdroj fotografie: FC Sevilla

O kvalitách španělského trenéra přitom nemohlo být pochyb. Když posloucháte Emeryho v jeho rodném jazyce, je vám hned jasné, že jde o perfekcionistu, který se zaměřuje i na drobné detaily. V rozhovoru pro BBC na konci roku 2019 (cca měsíc po vyhazovu z Arsenalu) Unai Emery prozradil, že se hodně zabývá chemií mezi hráči a jako jeden z pilířů vidí komunikaci.

Komunikace je základ

„Komunikace je ve fotbale velmi důležitá a byl to jeden ze základů mého úspěchu ve Španělsku, ale také ve Francii,“ řekl Emery ve zmiňovaném rozhovoru. Právě komunikace mu ale v Arsenalu tolik nešla, resp. čelil po celou dobu svého angažmá výsměchu kvůli horší angličtině. Mezi trenérem a fotbalisty přitom podle všeho nebyl problém.

iZdroj fotografie: Villarreal CF

„Mluvil jsem s hráči každý týden, měli jsme i delší rozhovory. Vždy jsem se pak ptal, jestli to, co jsem se snažil říct, bylo srozumitelné. Hráči chápali, co se jim snažím říct. Používal jsem i řeč těla, abych vysvětlil hráčům své myšlenky,“ zmínil Unai Emery. Uznal ale také, že jeho angličtina měla v té době k ideálu hodně daleko.

Ach ta angličtina

„Tuto bariéru jsem musel překonat. Věřím, že časem se mi to podařilo, ale upřímně, stále mám hodně co vylepšovat. Ta jazyková bariéra se v očích lidí zvětšovala kvůli horším výsledkům. Když byly výsledky dobré, jako v první sezoně, lidé mi dovolili nějaké omyly a shledávali mojí angličtinu přijatelnější,“ vysvětlil trenér, který v minulosti vedl Valencii, Sevillu, Villarreal, Spartak Moskva nebo PSG.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když odhlédneme od Emeryho angličtiny, kterou se v posledních třech letech snažil podle svých slov vylepšit, vedl si Španěl na lavičce Arsenalu od začátku velmi dobře. Po prvních padesáti zápasech měl nejlepší bilanci ze všech trenérů v historii Arsenalu. V závěru první sezony navíc s Gunners postoupil do finále Evropské ligy. Triumf by znamenal nejen zisk ceněné trofeje, ale také jisté místo v Lize mistrů. Jenže finálovou bitvu s Chelsea Aubameyang a spol. prohráli 1:4.

Gunners umřeli na pláži

Vstupenku do milionářské soutěže mohli kanonýři vybojovat i v Premier League. Dlouho se drželi v elitní čtyřce, závěr sezony jim ale zle nevyšel. „V lize to bylo, jako bychom plavali k pobřeží a pak umřeli na pláži,“ podotkl Emery. Jako důvody vidí sérii zranění, ale také únavu. Podle španělského kouče hráčům Arsenalu v cílové rovince chyběly síly, které vynaložili v Evropské lize.

iZdroj fotografie: Villarreal CF

„Prohráli jsme si to doma v zápasech s Brightonem (1:1) a s Crystal Palace (2:3),“ uvedl Unai Emery. Arsenal nakonec skončil pátý jediný bod za čtvrtou pozicí. Brána Ligy mistrů tak pro něj zůstala zavřená. Situace byla pro Gunners a jejich příznivce hodně hořká, protože před nimi se umístil hlavní rival (Tottenham).

Saka a Martinelli hráli už pod Emerym

V létě odešla z Arsenalu řada zkušených hráčů, kteří zároveň byli lídry. „V první sezoně byli nejčastěji kapitánem Čech, Koscielny, Ramsey a Nacho Monreal a všichni klub opustili,“ podotkl Emery, který se snažil do týmu zabudovat řadu mladíků. Mezi ně patřili například Saka, Martinelli nebo Smith Rowe.

I druhou sezonu pod vedením Emeryho začali Gunners velmi dobře. Po osmi kolech Premier League měli 15 bodů s bilancí 4-3-1, když padli pouze na Anfieldu. Jen pro srovnání: V aktuální sezoně po osmi kolech byla konta týmů následná: Tottenham 17, Chelsea 16, Manchester United 15 a Liverpool 10.

Vyhodit Emeryho? Ale vždyť Arsenal šlape

Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by se Emeryho působení v Arsenalu blížilo dramaticky ke konci. První tři duely ve skupině Evropské ligy Gunners přesvědčivě vyhráli a v Premier League se drželi na třetí pozici. Klub dokonce připravoval prodloužení smlouvy se španělským trenérem. Co se tedy přihodilo? Na přelomu října a listopadu ovšem sedla na kanonýry krize.

S odstupem času Unai Emery vzpomínal, že po reprezentační přestávce v říjnu se řada hráčů vrátila ve špatném rozpoložení. V prvním utkání jsem cítil frustraci ze špatných výsledků. Přestávali si věřit a ztratili stabilitu,“ zmínil trenér, podle kterého byl zlomový duel na hřišti Sheffieldu United. Arsenal ho prohrál 0:1.

Stačil jeden špatný měsíc

A pak se najednou všechno zbořilo jak domeček z karet. Během jednoho měsíce se všechno zlomilo a nebyli jsme schopní vyhrát sedm zápasů v řadě. Tlak založený na otázce „Co se to s námi děje?“ byl jako valící se kámen, který stále rostl. Pravdou je, že ten měsíc v Arsenalu byl příšerný. Zažil jsem to v jiných klubech, ale zvládl jsem to a objevil cestu, jak vrátit tým zpět k dobrým výkonům a výsledkům,“ řekl kouč Emery.

iZdroj fotografie: Aston Villa

Jenže v Arsenalu Španěl tu šanci nedostal. Trpělivost vedení byla rázem pryč a Emery se z klubu pakoval. Vedení Aston Villy mu slibuje dlouhodobý projekt a s tím obří porci trpělivosti. Jak dlouho vydrží? Hned začátek angažmá kouče pořádně prověří. Před mistrovstvím světa sehraje Aston Villa dva zápasy s Manchesterem United a pak zamíří na stadion Brightonu.

Jak si povede Unai Emery v Aston Ville?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články