Tržní cena Juventusu výrazně klesla, čemu za to „vděčí“?

                   

Zahraniční média po překvapivém konci Juventusu v Lize mistrů přispěchala s informacemi, že dopady tohoto neúspěchu jsou daleko bolestnější, než se na první pohled mohlo zdát. Porážka uštědřená od nizozemského Ajaxu Amsterdam prý zavinila ztrátu hodnoty akcií italského klubu o zhruba čtvrtinu, což je v přepočtu na peníze neskutečných 400 milionů eur (10,3 miliardy korun).

Plány Juventusu ani zdaleka nevyšly podle představ

Když Juventus před začátkem této sezóny informoval o svých úmyslech přivést jednoho z nejslavnějších fotbalistů současnosti Cristiana Ronalda, fanoušci Staré dámy byli u vytržení. Turín se k tomuto kroku odhodlal z poměrně jasných důvodů – kromě domácí nejvyšší soutěže by rád uspěl také na druhé koleji, kterou představuje prestižní Liga mistrů. Série A zatím jasně naznačuje, že příchod hrající legendy rozhodně nebyl špatným tahem. Na druhou stranu se dosavadní výsledky klubu příliš neliší od let předešlých. Juventus je v Itálii zkrátka pojem, který se na výsluní hřeje téměř pravidelně již několik sezón.

Liga mistrů je ovšem něco zcela jiného. Vedení Turína doufalo, že s Cristianem Ronaldem ve svých řadách se triumf už zaručeně dostaví. Vždyť v barvách Realu Madrid dokázal CR7 vystoupat až na vrchol ve čtyřech z pěti posledních pokusů. Na tuto skvělou bilanci ale ve svém novém působišti navázat nedokázal. Určitě na tom mají lví podíl zejména výkony jeho spoluhráčů, kteří mu ve snažení příliš nepomohli. Alespoň ne tak, jak na to byl ve španělském velkoklubu zvyklý. I když tedy Ronaldo dělal opravdu co mohl a svou snahu dokonce korunoval dvěma brankami ze dvou utkání proti Ajaxu, předčasnému konci nakonec zabránit nedokázal.

Očekávaný plán se nepovedl, následoval propad akcií

Vzhledem ke všem výše zmíněným skutečnostem se stopka vystavená Ajaxem zákonitě musela někde projevit. A projevila se v té nejbolestnější stránce – penězích. Po zahájení obchodování se akcie Juvenstusu nejdříve propadly o obrovských 22 procent, což se odrazilo na tržní hodnotě klubu, která činila 1,3 miliardy korun. Posléze se ovšem část ztráty umazala a nakonec skončila na méně než 16 procentech. Amsterdam si oproti tomu výrazně polepšil, a to téměř o 9 procent.

Juventus tak musí dál čekat na zisk nejprestižnější fotbalové trofeje, kterou nezvedl nad hlavu už od roku 1996, což je letos ještě smutnější než ty roky předtím, protože si od Ronalda všichni slibovali zázraky, které ale nakonec nepřišly.

Foto: dailymail.co.uk

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články