Trenér Uhrin vzpomíná na působení ve Slavii: Tři měsíce jsme nebrali výplatu. Byly tam obrovské dluhy hráčům

Od jeho nástupu do Slavie již uběhlo téměř 10 let. Ve složitém období dal Dušan Uhrin ml. prostor mladíkům, ze kterých vyrostly hvězdy.

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Když přicházel do Slavie, situace v klubu měla k ideálu zatraceně daleko. Dokonce hrozilo, že zkrachuje. My jsme v podstatě tři měsíce nebrali výplatu. Byly tam obrovské dluhy hráčům,“ vzpomínal na rok 2015 trenér Dušan Uhrin ml. Po sezoně 2014/15, ve které bojovali sešívaní o záchranu, se éra Aleše Řebíčka blížila ke konci. Na scénu vstoupil Jiří Šimáně, který koupil vršovický klub visící nad propastí. „Situace byla taková, že to hned nevypadalo, že se Slavia probere z nejhorší finanční krize,“ zmínil Uhrin pro iSport.

Trpišovský jako asistent?

Postupně se Šimáněmu podařilo klub stabilizovat. „Všechny finance dal dohromady a na to oslovil čínskou stranu s panem Tvrdíkem,“ podotkl Dušan Uhrin ml. Variantou na pozici asistenta pro něj byl Jindřich Trpišovský. „Je to tak, dokonce jsem s Jindrou mluvil a říkal jsem, že bych ho chtěl jako asistenta,“ potvrdil kouč, který ve Slavii na přelomu tisíciletí dělal asistenta Karlovi Jarolímovi a Františkovi Ciprovi.

Poté, co Jiří Šimáně vytáhl Slavii z nejhoršího, oslovil čínskou stranu s Jaroslavem Tvrdíkem.
iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Dušan Uhrin ml. tehdy pracoval s řadou mladých hráčů, kteří postupně vyrostli ve velké opory. „My jsme skládali mužstvo z hráčů, kteří byli na hostování v druhých ligách a byli to mladí hráči. Měli jsme sestavit tým, který bude atakovat špičku ligy. Já si myslím, že se nám to ten první půl rok úplně nepovedlo, protože ti hráči nebyli úplně zvyklí na první ligu,“ vysvětlil kouč, který v české lize působil například v Bohemians, Plzni a Mladé Boleslavi. A o kterých fotbalistech byla řeč? Namátkou Souček, Barák, Pavlenka, Deli nebo Bořil.

Barák za 10, Bořil za 5

Finanční možnosti na přestupy se nedají se současnou situací srovnat. Měli jsme stanovené limity, které byly řádově kolem 5 až 10 milionů korun. Myslím, že Hušbauer přišel za 12 milionů, Barák za 10, Mešanovič s Bořilem za 5 milionů,“ vzpomínal trenér Uhrin. Cílem tehdy bylo atakovat špičku ligy. Sešívaní se pohybovali kolem pátého místa, což byl proti předchozímu ročníku výrazný posun. „Začali jsme také hrát poháry, nicméně to mužstvo nebylo ještě sladěné k tomu, aby hrálo tři soutěže najednou. Začátek jsme měli hodně těžký,“ doplnil Dušan Uhrin ml.

Za Jana Bořila zaplatila Slavia přibližně 5 milionů korun.
iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Slavia se podle něj za necelých 10 let posunula do úplně jiné sféry. Sportovně i finančně. „Je to dobře, protože fotbal se posouvá a jestli Slavia každý rok chce být v pohárech, hrát základní skupiny a postupovat z nich do dalšího kola, tak musí investovat do dobrých hráčů, kteří přijdou jedině za slušné peníze,“ ví trenér Uhrin. Výrazný posun je vidět i v realizačním týmu. „My jsme to v podstatě dělali ve čtyřech lidech. Dnes jich tam je mnohem víc. Slavia udělala strašný krok dopředu,“ dodal.

Pamatujete dobu, kdy Slavii vedl Dušan Uhrin ml.?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články