Tragický čtvrtek pro český fotbal, všichni zástupci v bojích o Evropu končí

Čtvrtek nebyl pro zástupce českého fotbalového prostředí dobrým dnem. Klub z Mladé Boleslavi, Spartu Praha i Viktorii Plzeň v rámci odvetných utkání třetího předkola Evropské ligy čekaly jejich zahraniční soupeři a ačkoli z pohledu výkonnosti tuzemské týmy rozhodně nijak zásadně nezklamaly, vinou smolných momentů nakonec odcházely z trávníků jako poražené. Už teď je jasné, že koeficient potřebný k lepšímu postavení v Evropě je definitivně ztracený a ani mistrovská Slavia už to sama nedokáže spasit. Je to snad soumrak českého fotbalu, který v předchozích letech překvapivě často kráčel bok po boku velkým evropským klubům?

Mladá Boleslav ztratila zápas až v nastavení

Mladoboleslavský celek vstoupil do utkání s rumunskou Steauou Bukureští poměrně odvážně. Domácí se jako první dostali do gólové příležitosti, kterou ale bohužel neproměnili. Přibližně po půl hodině hry už na hřišti začali jasně dominovat hosté. Ti sice vítězili z pohledu držení míče, žádné vyloženě brankové příležitosti si ovšem nevypracovali. První poločas tedy rozhodující trefu nepřinesl.

Ani v poločase druhém to na žádnou střeleckou smršť nevypadalo. Prakticky jedinou kloudnou akci předvedli hosté, když po vyloučení boleslavského Křapky v přesile nastřelili tyčku. Za stavu 0:0 rozhodčí nastavil tři minuty nad rámec hrací doby a naděje Boleslavi stále žili. Jenže hned v první minutě je zhasil přesný zásah Pantira, který rozhodl o postupu Bukurešti.

Sparta doplatila na chyby z utkání minulého

Nebýt dvou hrubých chyb v obranném pásmu během minulého duelu, mohla jít Sparta do odvetného zápasu s Trabzonsporem s komfortním náskokem dvou vstřelených branek. Hned v jedenácté minutě střelili Turci za mohutného potlesku domácího publika první branku. Ačkoli Pražané od počátku prohrávali, na jejich hře to překvapivě nebylo vůbec znát. Hra se přelévala ze strany na stranu, pro diváky na stadionu i u televizních obrazovek šlo o skutečně skvělou podívanou.

I poločas druhý se nesl ve stejném duchu. Hostům se nakonec povedlo vyrovnat ranou mladičkého Adama Hložka, který si tak řekl o pozornost zahraničních velkoklubů. Zápas šel kvůli nerozhodnému stavu do prodloužení. V něm brankář Sparty Florin Nita senzačně vychytal nařízený pokutový kop, za což si jistě zasloužil odejít ze hřiště jako vítěz. Rozhodující branku však vstřelili domácí a Sparta tak potřetí v řadě končí těsně před branami postupu do základní fáze Evropské ligy.

Viktoria předvedla neskutečný maraton, po kterém nakonec padla

Utkání mezi Viktorií Plzeň a Antverpami na domácí půdě začalo poměrně opatrně a na první velkou šanci jsme si museli počkat až do dvacáté minuty. Od té doby už měli Plzeňané jasně navrch a svého soupeře k ničemu nepustili. David Limberský dokonce nastřelil břevno! Druhý poločas se Plzeň tlačila do ofenzivy a mařila jednu vyloženou šanci za druhou. V 81. minutě nakonec prolomil střelecké neštěstí Michael Krmenčík, zápas šel do prodloužení.

První poločas Viktorka jasně ovládla, vstřelila branku (opět prostřednictvím Krmenčíka) a navíc hrála v početní převaze poté, co Abdoulaye Seck dostal červenou kartu. Ve druhém poločase nastavení se svěřenci Pavla Vrby snažili neriskovat a dovést zápas do zdárného konce. Osm minut před závěrečným hvizdem ovšem zmařil naději domácích Mbokani. Viktoria sice po 120 minutách zvítězila, ale postup jí bohužel unikl…