Toreador ze Sevilly vyhrál Evropskou ligu. Proč v Baníku neuspěl a kde je nyní?

STORY: Byl vůbec prvním hráčem ze země koridy, který kdy oblékl dres Baníku Ostrava. Vítěz Evropské ligy ze španělskou Sevillou přesto nedokázal v Česku uspět. Proč?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Ostravský Baník do něj vkládal naděje, přesto ztroskotal. Vůbec první španělský hráč v dresu slezského celku měl do tehdejšího kádru kouče Luboše Kozla přinést kreativitu, zvýšení technické kvality a ofenzivní univerzálnost. Sám tehdejší stratég ostravského mužstva měl s hráči ze země koridy výrazné zkušenosti z pražské Dukly, kde vedl Rogera Néstora Albiacha či Josého Romeru. Španěl s životopisem dvaadvacetiletého talentu měl proto vydlážděnou cestu k růstu.

Španělský záložník José Mena Rodríguez vystupující pod zkráceným jménem Pepe Mena patřil ke klenotům akademie španělské Sevilly. Ač nastupoval převážně za rezervu ve třetí nejvyšší soutěži, zasáhnul také do dvou zápasů Evropské ligy. A připsal si tak také triumf v prestižní evropské soutěži, které Sevilla dominovala. Po vypršení smlouvy hledal novou výzvu k rozvoji kariéry a zájem mělo údajně hned několik českých klubů. Nakonec padla volba právě na Baník.

Dostali jsme na něj tip a nějakou dobu jsme ho sledovali. Je to kreativní typ hráče, který nám trochu chybí,“ komentoval jeho angažmá šéf klubu Alois Grussmann. „Bavil jsem se o něm taky s Tomášem Vaclíkem, který ho ze Sevilly samozřejmě dobře zná, a dal nám na něj dobré reference. Je kreativní, mají kvalitní práci s míčem i kvalitu ve výstavbě hry. Pevně doufáme, že se zapracuje do našeho mužstva a pomůže nám,“ uvedl tehdy.

Zastavila ho náročnost ligy a koronavirus

Sympatický mladík se téměř okamžitě začlenil do týmu. „Je fajn cítit důvěru, kterou mi Baník dává,“ prohlásil. Přesto v klubu vydržel jen sedm měsíců. Usměvavý Mena totiž ztroskotal na fyzičnosti české nejvyšší soutěže. Prohrával souboje, byl snadno odstavitelný od míče a nedokázal naplno ukazovat svou technickou převahu. Sportovní prostředí navíc výrazně zasáhla koronavirová pandemie a Španěl často trávil čas sám v cizí zemi, což nepomohlo jeho psychice. Už v květnu byl proto pryč.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Mrzí nás, že naše spolupráce končí předčasně a že se asi oboustranně nenaplnila vzájemná očekávání. Ale i takové situace fotbalový život někdy zkrátka přináší,“ smutnil sportovní šéf Alois Grussmann. „Mít takového hráče ze zahraničí jen na lavičce není komfortní situace pro klub ani pro hráče samotného. Prolnulo se to navíc se složitou koronavirovou dobou všemožných zákazů, omezení a lockdownů,“ doplnil na adresu španělského talentu.

Dnes hraje až třetí ligu

Mena tak uzavřel svou ostravskou pouť s 373 odehranými minutami na kontě. Po konci v Česku se vrátil zpět do rodného Španělska. Dnes pětadvacetiletý záložník nastupuje v tamní třetí nejvyšší soutěži, kde patří k oporám svého Linares. Přesto na něj fanoušci ostravského Baníku nezapomenou jako na vůbec prvního Španěla v řadách jejich klubu.

Vzpomínáte si na angažmá Pepe Meny v dresu Baníku Ostrava?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články