Tomáš Ujfaluši vzpomíná na útěk před tureckými fanoušky a vysvětluje, proč nešel do Olomouce, ale kývl Spartě

První věc, co se řadě lidí vybaví při vyslovení jména Tomáš Ujfaluši, je slavná hláška: „Nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí.“ Bývalý reprezentant se ohlédl za úspěšnou kariérou, která přinesla i zajímavé historky.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Rodák z Rýmařova, jak sám říká „bizonek z Ria“, nakoukl do velkého fotbalu v Olomouci. Sigma je můj srdcový klub. Od třinácti let jsem tam vyrůstal a získal jsem tam základy profesionálního fotbalu,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Tomáš Ujfaluši. Právě z Olomouce zamířil do světa, koupil ho německý Hamburk. „Když jsem začínal v dospělém fotbalu, tak jsem neměl sny, že budu hrát v Itálii nebo ve Španělsku. Můj sen bylo hrát stabilně českou ligu,“ přiznává.

Hamburk, Fiorentina, Atlético

V Bundeslize odehrál Ujfaluši 105 zápasů a po čase ho začala lákat italská liga. „Fotbal jsem sledoval a viděl jsem, že v Itálii se pracuje velice dobře s defenzivou, hodně takticky,“ potvrdil bývalý reprezentant. Když přišla nabídka z Fiorentiny, která se vracela do Serie A, nemusel se dlouho rozhodovat. O čtyři roky později dostal laso z Atlétika Madrid. „Tehdy jsem to konzultoval s Christianem Vieirim, který se mnou hrál ten poslední rok ve Fiorentině. On mi říkal: Pěkný město, krásný baby, výborný fotbal, dobrý jídlo. Napadlo mě, že to by se mi mohlo líbit. Tak jsem šel,“ vrací se k rozhodování Ujfaluši.

Právě se španělským velkoklubem dosáhl na největší úspěchy, když v roce 2010 slavil vítězství v Evropské lize a v Superpoháru UEFA. Další trofeje získal obránce v Turecku, kde vyhrál s Galatasarayem dvakrát titul.

iZdroj fotografie: Atlético Madrid

S působením v Istanbulu nabízí i bizarní historku. „Jako každý turista jsem se chtěl podívat na Grand Bazaar. Můj šofér mi ale řekl: Nechoďte tam, Tomáši, opravdu. Radši tu na vás počkám, za chvilku se vrátíte. Uvidíte, ty lidi… Já jsem mu říkal, že jsem tam týden, že mě přece ještě nemůžou znát. Tak jsem vyrazil a po deseti minutách jsem běžel zpátky do auta. Sesypalo se na mě asi deset nebo patnáct lidí a všichni se chtěli fotit a líbali mě. Takže jsem volil variantu útěku,“ vzpomínal s úsměvem Ujfaluši.

Sparta místo Olomouce?

V Turecku si poranil koleno, což mu víceméně ukončilo kariéru. Přesto ještě naskočil k několika utkáních za Spartu. „Tehdy jsem čekal, že Olomouc řekne: „Pojď to zkusit k nám. Tady jsi začínal s fotbalem, jestli to bude měsíc nebo rok, to uvidíš. K tomu ale nedošlo. Jediná nabídka byla ze Sparty, mrzí Ujfalušiho. „Panu Křetínskému jsem řekl, že to koleno opravdu není dobré. Odehrál jsem vlastně dva pohárové zápasy. To vás ani nebaví. Trénujete dva dny, koleno nateče, pak tři dny netrénujete a cítíte se divně, že berete peníze a nehrajete. Tak jsem to ukončil,“ vrací se zpět ke krátké anabázi.

Na Letné následně rok působil v roli skauta. Soustředil se přitom na Itálii a Španělsko. Proč skončil? „Když nemáte nějakou zpětnou vazbu, tak vás to nenaplňuje. Když se alespoň o nějaké hráče, které vyskautujete, nikdo nepokusí je udělat, neproběhnou kontakty, tak zjistíte, že roční práce je vniveč. Tak jsem to zabalil,“ vysvětluje Tomáš Ujfaluši.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak jednoduše a u každého auta ušetřit několik litrů paliva. Bez investic, bez starostí, bez námahy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Souboj mezi legendárními letouny F-16 a MiG-29 by byl těsný. Nakonec by ho ale rozhodla technologie
Události247.cz
Události247.cz
Na konci června skončí platnost starších bankovek, následně bude možná výměna
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Některé alternativní zdroje energie vás připraví o slova. Jsou mezi nimi řasy, odpadky i městská infrastruktura