To se nepovedlo! Nejhorší nákupy útočníků v podání pražské Sparty (4. část)

                   

Máme tu poslední díl naší série o nejhorších sparťanských posilách do útoku. Tipnete si, kteří fotbalisté si v rudém dresu českého velikána vedli absolutně nejhůř?

3. místo – Marco Paixao

Pro bronzového „medailistu“ nemusíme chodit ani příliš hluboko do minulosti. Jistě si ještě všichni pamatujete silná slova Marca Paixaa, který při svém příchodu na Letnou opakovaně a hrdě hlásal, že má v úmyslu nastřílet klidně i třicet branek za sezónu. To určitě! Portugalec nebyl ani v minulosti vyloženě střelcem, na němž kluby stavěly své úspěchy. K hranici třiceti branek se nepřiblížil ani jednou! Přesto si asi naivně myslel, že česká liga je dno a tuzemští fotbalisté jej nechají procházet obranou jako nůž máslem.

Vytoužená posila Andrea Stramaccioniho nastoupila jen do tří ligových zápasů, v nichž prakticky ani nevystřelila na branku. Jelikož se mu nedařilo ani v přípravě, ani na trénincích, stal se pro Spartu nepotřebným zbožím. Ta jej po pár měsících poslala do kádru polské Legie Gdaňsk, kde se Paixaovi překvapivě začalo dařit. Celkem 34 branek za dva roky ostatně mluví za vše.

2. místo – Marc Janko

Na celkovém druhém místě našeho „elitního“ žebříčku se umístila další skvělá posila italského hřebce Andrea Stramaccioniho Marc Janko. Rakušan původem z Vídně během svého života prostřídal řadu významných evropských klubů, mezi které patří například FC Red Bull Sallzburg, FC Porto, Trabzonspor, FC Basilej a samozřejmě také Spartu, kterou však o svých kvalitách nikdy nepřesvědčil.

Tehdy čtyřiatřicetiletý útočník měl již evidentně nejlepší roky za sebou, jenže Stramaccioni to zřejmě jako jediný viděl trochu jinak. Na hřiště se podíval pouze v rámi pěti ostrých zápasů. Jednu branku sice přidal, ale Sparta ani v jednom utkání nevyhrála. Rok v Praze mu bohatě stačil, následně zamířil do švýcarského FC Lugana, kde působí dodnes a daří se mu alespoň o trochu lépe. Brzy nejspíš ukončí sportovní kariéru, roky mu totiž stále nezadržitelně přibývají.

1. místo – Szilárd Németh

Představujeme vám oficiálního krále mezi nejhoršími útočníky pražské Sparty! Stal se jím rodák ze slovenského Komárna Szilárd Németh, který už při prvním pohledu na jméno přilévá olej do ohně v rámci tradičních hádek se Slováky, kteří jsou námi často označováni spíše za Maďary. Útočník, který v roce 2000 získal titul slovenského Fotbalisty roku, se ještě před dvěma velkými štacemi objevil na osm zápasů v barvách Sparty. Střelecky se ovšem neprosadil ani jednou. Neměl dobré vztahy s vedením, trenéry ani kabinou. Letenský klub za něj vyhodil ohromné peníze v podstatě zbytečně.

Když se Németh ze Sparty vypakoval, čekala ho nejzajímavější část kariéry. Po několika dalších letech na Slovensku přestoupil do anglického Middlesbrough FC. Odtud později putoval přes francouzský Strasbourg, německý Achen a rakouský Hainburg. Když oficiálně ukončil kariéru, stal se skautem slavného Manchesteru United.

Foto: situssbobetasia.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články