Talentovanému Čermákovi nepřeje štěstí, vinou zranění je opět mimo hru

Foto: fifa.com

Plzeňský Aleš Čermák bezpochyby patří mezi ty nejtalentovanější mladé fotbalisty, kteří se v současnosti na české scéně vyskytují. Pavel Vrba jej považuje za budoucnost západočeského klubu a mnozí fanoušci věří, že právě on může být v dohledné době prospěšný i v českém národním výběru. Jenže k tomu, aby svůj potenciál naplnil, musí pravidelně hrát a sbírat zkušenosti. To se ale zatím bohužel neděje. Ne že by snad sám hráč nechtěl nebo by vysedával jen na lavičce náhradníků, problémy jsou mnohem závažnější. Z Čermáka se v posledních letech stal magnet na zranění, která bohužel přicházejí vždy v okamžiku, kdy se začne dostávat do formy. Momentálně tato slova opět potvrdil, protože si na konci reprezentační pauzy obnovil zranění kolene. Jak moc je jeho stav vážný?

Čermák by v Plzni patřil ke klíčovým hráčům, kdyby…

Čtyřiadvacetiletý odchovanec pražské Sparty přestoupil na Západ Čech už v roce 2017. Začátky měl poměrně složité, protože na jeho výsostné pozici pravidelně nastupoval veterán Daniel Kolář. I tak ovšem Čermák nastoupil k šestnácti ligovým zápasům a dalších devět jich přidal v Evropské lize. O rok později odehrál soutěžních duelů ještě o pět více, premiéru zaznamenal také v prestižní Lize Mistrů. Jenže drobná či závažnější zranění jej neustále limitují a nenechají mu prostor naplno rozvinout svůj fotbalový talent.

Na sezónu 2019/2020 se ohromně těšil, protože s ním trenérský štáb počítal do základní sestavy. Daniel Kolář definitivně ukončil kariéru a na jeho místo se nenabízela lepší náhrada než právě Čermák. Jenže už během července si fotbalista přivodil svalové zranění, které jej vyřadilo ze soupisky na čtyři soutěžní zápasy.

Návrat s plnou parádou byl jen předzvěstí dalších problémů

V srpnu se pak Čermák sice vrátil ve velkém stylu, kdy Opavu zničil jednou brankou a třemi gólovými asistencemi, nicméně radost mu opět dlouho nevydržela. Během nedávné reprezentační pauzy na sobě tvrdě pracoval a vinou nešťastné náhody se znovu zařadil na listinu zdravotně nezpůsobilých. Pavel Vrba jeho současný stav komentoval následovně:

„U Aleše se bohužel obnovilo zranění kolene a vypadá to, že bude mimo hru delší dobu. Nebudu ale říkat přesný údaj, o jak dlouhou dobu se jedná. Když totiž bych řekl nějaký termín a hráč by nastoupil dříve, tak to někteří z vás mohou brát osobně. Uvidíme, jak dlouho to bude trvat. Mohu ovšem říci, že to nevypadá moc dobře.“

Koho teď na post desítky? Moc variant se nenabízí

V současném kádru Viktorie Plzeň se nenachází příliš hráčů, kteří by zvládli odehrát nejbližší utkání na pozici desítky. Po odchodu Daniela Koláře a opětovném zranění Čermáka už v podstatě není z čeho. V zápase proti Jablonci toto místo zaujal Tomáš Hořava, jenže se příliš neosvědčil. Tuto hádanku bude muset trenér Vrba rozklíčovat co nejdříve, protože velmi důležité boje na jeho družinu teprve čekají.

Foto: fifa.com