Tajná dohoda Mina Raioly: Erling Haaland připraven na odchod z Borussie Dortmund

(zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Hráčský agent Mino Raiola patříbezpochyby mezi nejmocnější postavy světového fotbalu. I proto jím uzavřené ústní dohody leckdy mohou znamenat více, než se na první pohled může zdát. Jedna z takových dohod podle informací španělského deníku AS existuje mezi Raiolou a Borussií Dortmund i ohledně přestupu norského střelce Erlinga Haalanda. Ten na Westfalenstadion přišel teprve loni, údajně by však podle dohody německého klubu s agentem měl v roce 2022 černožluté opustit.

Právě na tuto ‚tajnou‘ dohodu mezi Minem Raiolou a Borussií Dortmund, která měla být uzavřená při loňském přestupu ze Salzburku spoléhá i Real Madrid. V době, kdy Haaland přicházel z Rakouska, patřil mezi největší talenty světového fotbalu – v Lize mistrů nasázel v pouhých devatenácti letech za šest utkání osm branek a spekulovalo se o velkém přestupu.

Proto v době, kdy za mladé talenty velkokluby byly ochotny sázet na stůl desítky miliónů (mj. přestup Joaa Félixe z portugalské Benfiky do Atlética Madrid za 126 miliónů eur) byla částka za ostříleného Nora až překvapivě nízká. Dortmund za Haalanda zaplatil pouhých 20 miliónů eur, dalších 23 miliónů pak činila provize pro jeho zástupce – 8 miliónů pro jeho otce a 15 miliónů právě pro Raiolu. Německý klub zároveň prý verbálně souhlasil s tím, že Haaland po třech sezónách v Dortmundu odejde do jednoho z gigantů.

Raiola je známý právě tímto typem dohod, ze kterých může později profitovat ještě výrazněji. Totéž se odehrálo u Paula Pogby v roce 2012, kdy v pouhých osmnácti letech zajistil italský agent přestup tehdy hráče dorosteneckého týmu do Juventusu zdarma. O čtyři roky později pak Italové prodali Pogbu zpět do Manchesteru United za rekordních 105 miliónů euro a do Raiolovy kapsy podle uniklých dokumentů Football Leaks přiteklo 50 miliónů eur.

Real Madrid potřebuje střelce

Na dvacetiletého útočníka si brousí zuby zejména Zinedine Zidane a jeho Real Madrid. Zájem bude vrcholit právě před blížícím se rokem 2022, kdy končí smlouva Karimu Benzemovi a je otazníkem, zda vedení Bílého baletu smlouvu s v té době pětatřicetiletým forvardem prodlouží.

Jak zdůrazňuje španělský deník AS, přesto mezi Dortmundem a Realem neexistuje jakákoliv dohoda a souboj o norského reprezentanta tak může svést více zájemců. Faktem však je, že Raiola o uzavření dohody hodně stojí – a Haaland dříve nebo později bude chtít vyhrávat pravidelně velké trofeje. A to mu Borussia ze své pozice nezajistí.