Tajemství Zidanova zkratu bylo konečně objasněno

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fotbaloví fanoušci si jistě dobře pamatují vyhrocené finále mistrovství světa v roce 2006, kdy se proti sobě postavili favorizované národní týmy Francie a Itálie. Na straně prvně zmíněných se jako kapitán představil legendární Zinedine Zidane, jenž po turnaji hodlal ukončit kariéru a chtěl proto během svého posledního vystoupení vybojovat zlatou medaili a rozloučit se se ctí. To se mu však kvůli zkratu v nastaveném času bohužel nepodařilo. Svého soupeře Marca Materazziho udeřil hlavou do hrudi a zcela po právu viděl červenou kartu. Jeho tým nakonec padl po penaltovém rozstřelu. Média tehdy hodně řešila, proč to Zidane vlastně udělal. Pravda vyplavala na povrch až o několik let později.

Francie se překvapivě prodrala do finále, Zidane zářil

Psal se rok 2006 a fotbaloví fanoušci s napětím sledovali vývoj mistrovství světa v Německu. Reprezentační tým Francie byl od samotného počátku spíše zklamáním. Hráči podávali ledabylé výkony a nikdo by se tehdy nedivil tomu, kdyby neprošla ani ze skupiny. Nakonec ovšem s odřenýma ušima postoupila a k překvapení všech našla obrovskou vnitřní sílu, s níž kosila jednoho soupeře za druhým. Velkou zásluhu na tom měl především legendární záložník Zinedine Zidane, jenž byl dokonce vyhlášen nejlepším fotbalistou celého turnaje.

Ve finálovém boji se nakonec střetla Itálie právě s výběrem Francie, která v naprosté euforii sahala po senzaci. Právě probíhala sedmá minuta utkání, když se k míči dostal Zinedine Zidane, který pohodlně zavěsil do sítě. Radost Francouzům ovšem nevydržela příliš dlouho, o pouhých dvanáct minut později vyrovnal Marco Materazzi. Nerozhodný stav nakonec vydržel až do konce a následovalo prodloužení, v němž emoce tekly doslova proudem. Situace vygradovala ve chvíli, kdy se do sporu dostali právě dva jediní střelci zápasu.

Jindy klidný a vyrovnaný Zidane se zničeho nic otočil na Marca Materazziho a udeřil jej hlavou do hrudníku. Za ikonický faul vyfasoval červenou kartu a nemohl tak zasáhnout do následného penaltového rozstřelu. V něm jeho spoluhráči po nepovedeném pokusu Davida Trézegueta nakonec padli. Média po zápase samozřejmě spekulovala, co nyní sedmačtyřicetiletého odchovance AS Cannes k útoku vedlo. Materazzi s odstupem čau přiznal, že měl na zkratu také svůj díl viny:

„Trenér Marcello Lippi mi poté, co Zidane vstřelil první branku finále, řekl, abych jej bránil osobně. On se na mě po třetím ostrém souboji otočil a řekl, že mi po zápase dá svůj dres. Já mu na to odpověděl, že bych si raději vzal jeho sestru.“

Sám Zidane by incident vzal raději zpátky

iZdroj fotografie: en.as.com
Zdroj fotografie: en.as.com

Co se samotného Zidana týče, ten „hlavičkovým soubojem“ definitivně zakončil svou kariéru profesionálního sportovce a od té doby už se na trávníku nikdy neobjevil. Začal se věnovat trenérskému řemeslu a momentálně už podruhé vede slavný Real Madrid, kde strávil podstatnou část aktivních let. Na svůj zkrat nevzpomíná v dobrém a nejraději by vrátil čas, aby udělal všechno jinak:

„Věřte mi, že nejsem vůbec hrdý na to, co jsem tenkrát udělal. Hned poté jsem se omluvil všem mladým fotbalistům i trenérům, že jsem jim dal špatný příklad. Čas bohužel nejde vrátit a z této kolosální chyby se stala nedílná součást mého života.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články