Světlice, nespokojenost a bezradnost. Spartě dochází dech a Priske není ochotný couvnout

GLOSA: Pražská Sparta zažívá jednu z nejhorších sérií v novodobé éře. Klub z Letné se propadá tabulkou, dánský stratég Brian Priske však není ochotný couvnout ze svého herního stylu.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Bídná série pražské Sparty nebere konce. Letenští popáté v řadě jen remizovali a po dělbě bodů s Bohemians, Jabloncem, Zlínem a Teplicemi nedokázali překonat ani ostravský Baník. V posledních pět kolech tak dohromady ztratili propastných deset bodů a vedoucí dvojice Slavia – Plzeň se jim může vzdálit již na rozdíl osmi bodů. Spartu trápí zejména produktivita, přesto dánský stratég Brian Priske není ochotný ustoupit ze svého herního stylu.

Dvojice důrazných útočníku v podobě Jana Kuchty a Tomáše Čvančary přitom jasně ukazuje, že současný herní styl jim nesedí. První jmenovaný, který patří k největším hvězdám soutěže, se proti jedné z nejslabších obran soutěže téměř nedostával do hry a pro míč se musel stahovat až hluboko za svou tradiční pozici. Problémy měl také Čvančara, který se sice do několika šancí dostal, přesto se zdaleka nedostával k míči tak často jak by potřeboval.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Potíže ofenzivních es se ukázaly již v utkání proti Zlínu a Teplicím, přesto je téměř jisté, že Sparta nastoupí v podobném rozestavení také v následujícím ligovém kole. Dánský stratég svému systému 4-4-2 totiž stále věří a není ochoten se od něj uchýlit ani v aktuální krizi. Právě to však vyvolává otazníky, zda nefungující herní systém trápící se celek příliš nesvazuje. Pokud nám něco ukázala evropská trenérská špička tak to, že herní schémata jsou často fluidní a přizpůsobují se hře, formě a stavu mužstva.

Pozápasové kolečko? Pěst na oko

Sparta navíc na dlouhé sehrávání v systému, který ji zřejmě nepřináší kýžené ovoce nemá čas, pokud chce realisticky smýšlet o ambicích získat mistrovský titul. Sám Priske ukazuje, že i přes kvalitní metody práce není ani v klíčových chvílích udělat krok jiným směrem a zarputile trvá na svém. Příkladem je i pozápasové kolečko, které bylo po několika nedostatečných výkonech jako pěst na oko pro fanoušky na Letné. Není proto divu, že hráče přivítalo i několik světlic.

Letenští s nabitým kádrem totiž zákonitě musí sbírat body. Je sice pravdou, že fotbalové štěstí jim nejde naproti, pět zápasů v řadě však již není náhodou a je na čase něco změnit. Vždyť dokonce trápící se Baník, který je pod Vrbou zatím spíše otloukánkem soutěže, na hvězdou Spartu ztrácí již pouhé čtyři body.

V čem je největší problém současné Sparty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články