Superpohár UEFA poprvé dirigovaly ženy! Sjednaly si u pánů respekt?

Foto: cas.sk

Ačkoli žijeme v poměrně moderní společnosti, kde se další skvělá „poprvé“ udávají jen málokdy, Superpohár UEFA jedno dlouholeté nepsané pravidlo přeci jen zvládl prolomit! Dosud se totiž na pozici arbitrů objevovali pouze muži, kterých je v rámci fotbalových kruhů přeci jen o něco více. Letošní finále mezi Liverpoolem a Chelsea ale poprvé v historii řídila trojice žen! Hlavní rozhodčí Stephanie Frappartová svou roli sehrála na jedničku a spoustu svých mužských protějšků tak strčila do kapsy. Skvěle vyřešila hned tři sporné situace a od veřejnosti sklidila jen samá slova chvály. Blíží se nová éra, v níž budou ženské sudí hrát mnohem významnější roli?

Ženy nejsou ve fotbale ničím novým, i u nás máme jednu zástupkyni

Čeští fotbaloví fanoušci nemohou být pohledem na ženu ve žlutém oděvu nijak zaskočeni. Vždyť právě u nás se jako jedna z prvních žen v nejvyšších evropských soutěžích objevila Dagmar Damková, která se později dokonce stala jednou z nejvlivnějších osob v daném oboru. Pravda, její následné kroky a milostné napojení na Romana Berbra už tak chvályhodné nejsou, nicméně v letech, kdy ještě pískala, sklízela jen samou chválu. V německé bundeslize se krátce objevila například Bibiana Steinhausová, která sice nepískala žádné důležitější střety, i tak ovšem patří mezi hrstku žen, jimž se počin takovýchto rozměrů povedl.

Aby ovšem dáma řídila zápas dvou anglických hegemonů? To tady ještě nebylo. Pětatřicetiletá Francouzska má za sebou z hlediska profesní kariéry velmi povedený rok. V dubnu se poprvé objevila na hřišti během utkání domácí Ligue 1 a po několika letech se tak dočkala povýšení, jelikož předtím pískala pouze druhou nejvyšší ligu Francie. Pro ročník, který se pomalu blíží, už bude právoplatnou rozhodčí par excellence. Hráči jako Cavani, Neymar, Kylian Mbappé, Herrera či Ángel di Mária ji odteď budou muset poslouchat na slovo. A finále Superpoháru UEFA? To je jen sladkou tečkou za kvalitně odvedenou prací.

Ženám se povedlo ukočírovat horké hlavy hvězd

Trojlístek rozhodčích Frappartová, Nicolosiová a O’Neillová nastoupil do důležitého utkání mezi Liverpoolem a Chelsea bez jakékoli bázně. Frappartová z pozice hlavní sudí rozdala po jedné žluté kartě na obě strany a zcela správně neuznala dvě branky „Blues“, které padly z ofsajdu. Sporný moment přišel až v nastavení, kdy se brankář Liverpoolu střetl s útočícím hráčem Chelsea a Frappartová po konzultaci s videorozhodčím nařídila penaltu. Ta byla podle mnohých „velice přísná“. Situace ovšem výsledek zápasu nezměnila, svěřenci trenéra Jürgena Kloppa nakonec přemohli svého soupeře po penaltovém roztřelu 3:2.

Šéf Komise rozhodčích UEFA Roberto Rosseti, který sám kdysi býval uznávaným arbitrem, se na adresu Frappartové vyjádřil následovně:

„Frappartová je dobrá. Opravdu dobrá. Měla výbornou minulou sezonu. Skvěle obstála i na ženském MS, na hřišti hodně běhá, stejně jako mužský sudí. Velmi silná je i mentálně. Doufám, že se stane inspirací pro tisíce mladých ženských rozhodčích po celém světě.“

Foto: cas.sk