Stoper Baníku Mešaninov odchází po pěti letech zpět do Ruska. Chachaři, miluji vás, vzkázal fanouškům

(zdroj: fcb.cz)

Čtyřidvacetiletý stoper Arťom Mešaninov, který v letošní sezóně působil v dresu Baltiky Kaliningrad, se loučí s Baníkem Ostrava. Ruský klub jeho hostování proměnil v přestup a důrazný stoper tak bude nadále pokračovat v ruské druhé nejvyšší soutěži. „Chachaři, miluji vás, zůstaňte stejnými loajálními fanoušky,“ vzkázal se na svém Instagramu příznivcům ostravského celku.

Ruský stoper přišel do Ostravy v červenci 2015. „Přišel jsem sem ve věku 18 let. Bez znalosti češtiny a s lámanou angličtinou. Byl to pro mě velký a odvážný krok, ale nebál jsem se toho,“ přiblížil své začátky. „A tak pro mě začal nový život v jiné zemi, začal jsem se učit český jazyk a strávil jsem půl roku nad tím, abych začal mluvit o všech svých myšlenkách. Ale abych byl upřímný, nikdy jsem ve svém životě nemyslel, že budu mluvit česky,“ přiznal.

Mešaninov si kvůli vyčerpaným střídáním a červené kartě golmana vyzkoušel v ligovém utkání i roli brankáře. (zdroj: fcb.cz)

První starty v české nejvyšší soutěži sbíral Mešaninov pod koučem Petrželou, jak přiznává, nejprve si nepadli příliš do noty. „Měl jsem s panem Peterželou zpočátku napjatý vztah a nechápal jsem proč. On však věděl, že dokážu víc,“ napsal.

„Když jsme hráli proti Vítkovicím, viděl, že jsem nebyl doma asi 5 měsíců a neviděl příbuzné a přátele. Uvědomil si, že to pro mě bylo těžké, a já jsem začal být depresivní,“ uvedl Mešaninov, kterého se slovy „věřím ve vás a cítím, že vstřelíte gól“ poslal Petržela na hřiště. A ruský stoper se mu skutečně odměnil gólem. „Po zápase jsme si vyměnili pohledy a usmáli se na sebe. V tu chvíli nebyly potřeba slova,“ dodal.

Mešaninov, který patřil mezi strůjce ostravského návratu mezi elitu před třemi lety, odehrál v dresu Baníku 47 utkání, ve kterých vstřelil tři branky. V letošní předčasně ukončené sezóně ruské druhé nejvyšší soutěže odehrál za Kaliningrad devět utkání, ve kterých dopomohl k šesti čistým kontům.

View this post on Instagram

Velice vám děkuji,Banik Ostrava 🤩🔵⚪️ Přišel jsem sem ve věku 18 let, do týmu U19. Bez znalosti češtiny a s lámanou angličtinou. Byl to pro mě velký a odvážný krok, ale nebál jsem se toho. První člověk, se kterým jsem mluvil, byl @sasinkajr10 , ale upřímně jsem nerozuměl ani slovo, a on nerozuměl tomu, co jsem odpověděl, a tak jsme se prostě začali smát 😂🙊 V U19 jsme měli dobrý tým, lékaři, trenéři a hráči, byli jsme jeden celek . A tak pro mě začal nový život v jiné zemi, začal jsem se učit český jazyk a strávil jsem půl roku nad tím, abych začal mluvit o všech svých myšlenkách. Pravda, prvních šest měsíců to bylo v komunikaci obtížné, ale podporovali mě v týmu a věděli, že se pokouším tvrdě učit. Ale abych byl upřímný, nikdy jsem ve svém životě nemyslel, že budu mluvit česky. O rok později jsem začal trénovat v prvním týmu a v důsledku toho jsem hrál za U19 a trénoval s A týmem. Když se @sasinkajr10 a @graneec_ dostali do prvního týmu a bylo to pro nás snažší, protože jsme se navzájem znali. Přišel trenér Peteržla a my jsme začali tvrdě pracovat. Měl jsem s panem Peterželou, zpočátku napjatý vztah a nechápal jsem proč. Věděl však, že dokážu víc než jen ukázat, o čem mi později řekl. Řeknu krátký příběh: když jsme hráli proti Vítkovicím, viděl, že jsem nebyl doma asi 5 měsíců a neviděl příbuzné a přátele. Uvědomil si, že to pro mě bylo těžké, a já jsem začal být depresivní. Zavolal mě do své kanceláře a zeptal se, jestli dnes chci hrát … samozřejmě jsem řekl trenére. Odpověděl, nemám na vás žádnou výhradu, dobře trénujete, ale obávám se, že můžete získat červenou kartu a týmu uškodit. Pokud máte špatnou náladu, budete hrát špatně, ale věřím ve vás a chci, abyste si zahrál, a cítím, že vstřelíte gól. Jak skončila hra? Vyhrávali jsme 1-0 a pak jsem skóroval, to byl magický okamžik, po hře jsme si s ním vyměnili pohledy a usmáli se. V tu chvíli jsme nepotřebovali slova. Pokračování 👇🏽👇🏽👇🏽

A post shared by 🇷🇺 Artem Meshchaninov 🇨🇿 (@meshch_96) on