Žádnému sparťanskému hráči se momentálně nedostává takové pozornosti médií i fotbalových diváků jako právě Costovi Nhamoinesovi. Jeho likvidační zákroky na trávnících vzbuzují obrovskou vlnu nevole, kterou podporuje i fakt, že za ně nikdy není po právu odměněn červenou kartou. Dalším paradoxem je, že v obou případech za posledních deset dní byl u sporných rozhodnutí hlavních arbitrů přítomen také videorozhodčí. Nabízí se tedy otázka, jestli má Costa nějaký osvědčený recept, jak trestům uniknout, nebo je VAR v současné podobě naprosto zbytečná věc. Pojďme se na problematiku podívat poněkud podrobněji.
Costa a jeho série zákroků za hranicí pravidel (a morálky)
Dosud posledním výstřelkem rodáka ze Zimbabwe byl skluz na baníkovského Martina Filla v ligové nadstavbě skupiny o titul. Obránci Sparty se špatně rozmístili na vlastní polovině, když jejich tým vyvíjel tlak na soupeře. Baník se z nepříjemné situace ovšem dostal a poté se vydal do rychlého protiútoku. K míči se jako první dostal Martin Fillo, který se ale neměl možnost pořádně zorientovat. Pod nohy mu totiž skluzem zajel právě Costa, který ani netrefil míč (s tím záměrem do souboje stejně nešel).
V tu chvíli se divákům u televizních obrazovek i na stadionu jistě vybavila obdobná situace z předešlého kola, kdy Sparta měřila síly s odvěkým rivalem Slavií. Costa tehdy předvedl zákrok jako přes kopírák, který se málem stal osudným dvacetiletému Alexi Královi, jedné z největších současných nadějí českého fotbalu. Bohužel ani v jednom případě rozhodčí nevyhodnotili situaci správně. Costa měl jít jednoduše do sprch a místo toho zápas pokaždé dohrál pouze se žlutou kartou. O spravedlnosti tedy rozhodně nemůže být řeč.
Bezprostředně po zápase lajkoval Lukáš Vácha, další sparťanský hráč, tweet, který se podivoval nad tím, komu bude muset Costa zničit kariéru, aby se rozhodčí začali o jeho přečiny adekvátně zajímat. Je vidět, že kabině Sparty se současné dění nezamlouvá. Nad zákrokem třiatřicetiletého zadáka se pozastavil i dočasný trenér letenských Michal Horňák:
„Už v duchu jsem mu za ten faul nadával. Když jsem viděl, že nemůže mít balon a nemůže ten skluz zastavit, hned jsem věděl, která bije. My takhle hrát nechceme.“
Komu bychom měli přičítat vinu?
Costa a jeho likvidační zákroky vyvolávají ostrou diskuzi bezesporu oprávněně. V moderním fotbale by se něco takového (a pravidelného) rozhodně stávat nemělo. Fotbalista nicméně nenese na svých bedrech celou vinu, ale jen její část. Hlavní problém samozřejmě spočívá v rozhodčích a potažmo VAR, které mělo vnést do situací na trávníku více světla a zatím tomu je spíše naopak. Nabízí se tedy otázka, jestli je úroveň videotechniky natolik nízká, že by v této podobě neměla být využívána a nebo je hlavní kámen úrazu v nekvalitních rozhodčích. Jaký je váš názor?
Foto: foxsports.com