Sparta je o krok blíž k titulu, děkovat může (opět) chybujícím rozhodčím

KOMENTÁŘ: Potřetí v řadě se soupeř Letenských zlobí na rozhodčí kvůli penaltě. V Liberci nařídili sudí dvě až v samém závěru. Obě navíc byly hodně sporné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos

Pod Ještědem předvedli rozhodčí pořádnou divočinu. Ještě v 89. minutě prohrávala Sparta s domácím Slovanem 0:1. Jenže pak sudí Starý nařídil penaltu z kategorie „ty v**e, ta byla přísná“ a Mabil vyrovnal. Konec představení? Vůbec. V nastavení podala Letenským pomocnou ruku VAR Adámková, která neměla v tomto případě vůbec intervenovat. Další desítka a Sparta rázem vedla 2:1. Obrat jako z říše snů. Tohle bude Radek Příhoda těžko obhajovat.

Kuchta dal rozhodčímu šanci ji písknout

Pojďme si obě situace rozebrat. U první penalty se domácí Ndefe snažil unikajícího Kuchtu rozhodit ještě před šestnáctkou a ve výsledku toto byl mnohem větší faul než zákrok, za který následně rozhodčí nařídil penaltu. Útočník Sparty rozhodně mohl souboj ve vápně ustát a vyloženě čekal na sebemenší záminku k pádu. Nechával nohy za sebou a když na něj Ndefe položil ruku, prostě zaryl špičky do země a padl.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

V 95. minutě pak při rohu došlo k souboji Červa s Wiesnerem. Rozhodčí ho vyhodnotil, že nešlo o faul a nechal pokračovat ve hře. Po chvíli pak intervenoval VAR, aby se šel hlavní arbitr podívat na video. V tomto případě, ale podle nastavených pravidel vůbec neměl zasahovat. Ze strany Jany Adámkové hrubé pochybení. Nelze také opomenout, že Wiesner v šanci promáchl a ke kontaktu s Červem došlo až v momentu, kdy už byl míč pryč.

Penalta ve 14. minutě nastavení

Video navíc rozhodčí řešili v době, kdy bylo jasné, že Slavia remizovala s Hradcem. Náhoda? Nejspíš ano, ale… Aby Sparta šla do nadstavby z prvního místa a díky tomu hrála se sešívanými i Plzní doma, potřebovala vyhrát. To se jí nakonec povedlo. Sporných penalt ve prospěch Letenských ale je v závěrečných třech kolech opravdu hodně. Díky jedné přivezl tým trenéra Priskeho bod ze Slovácka a další desítkou rozhodl zápas s Plzní. Ve 14. minutě nastavení. Slovy klasika: „Důležitý jsou body, na zbytek se vy**r“.

Sparta jde do nadstavby s dvoubodovým náskokem před Slavií, v rukávu má ovšem další trumf. Doposud při rovnosti bodů rozhodovaly o pořadí vzájemné zápasy. Navrch tedy měli červenobílí (4:0, 3:3). V nadstavbě ovšem hraje hlavní roli počet bodů získaný v základní části. Na titul tedy tým trenéra Trpišovského potřebuje v nadstavbě získat alespoň o tři body více než rival z Letné.