Sparta i nadále pokračuje v marných výkonech, zejména v obraně

Foto: Sparta.cz

S trenérem Václavem Jílkem má vedení pražské Sparty oproti předchozím koučům svatou trpělivost. Možná tak činí i proto, že dalšího vhodného kandidáta na tento nevděčný post by jen těžko shánělo. O co vlastně jde? Letenští se prakticky od prvního zápasu nové sezóny trápí, což je jasně patrné už jen při pohledu na tabulku Fortuna ligy, kde momentálně opanují sedmou příčku s pouhými dvěma výhrami na kontě. V rámci předkola Evropské ligy sice sahali po senzaci, jenže vinou špatné obranné činnosti nakonec ukořistili pouze remízu. V posledním ligovém zápase proti Mladé Boleslavi se tento scénář v podstatě opakoval. Fotbalisté obou mančaftů byli střelecky při chuti, ale Sparta nakonec pohořela právě na několika hrubých chybách v obraně. Jak dlouho ještě potrvá, než Václav Jílek zamíchá se sestavou?

Jen vyřazení Zahustela opravdu stačit nebude

Obrana Sparty se v posledních letech zřejmě tou největší bolístkou. Vzpomeňme například na minulý ročník, kdy se celý internet bavil na adresu neustále chybujícího krajního beka Ondřeje Zahustela, který se posléze nepochopitelně vrátil do základní sestavy i v několika zápasech tohoto ročníku. Nyní už úvodní jedenáctku sice definitivně opustil, nicméně nedávné duely jasně ukázaly, že problém nebyl pouze v jeho osobě. Na stoperských pozicích momentálně nastupují Lukáš Štětina s Costou Nhamoinesu, kteří potápí Spartu svými individuálními chybami. Většina inkasovaných branek letenských jde právě přes tyto dva pilíře, kteří spíše než beton připomínají cedník.

Mezery v obranné fázi samozřejmě vnímá i Václav Jílek, který se po zápase s Mladou Boleslaví, v němž letenští prohráli 3:4 poté, co ani jednou nešli do vedení, vyjádřil následovně:

„Nějakým způsobem hrajeme, jsme i nebezpeční, máme dost brankových příležitostí, ale pak udělám triviální, naivní chyby v defenzivě. Soupeři stačilo pět střel k tomu, aby nám dal čtyři góly. Na takovéto úrovni, s hráči, které tu máme a se značkou, jakou reprezentujeme, se to stávat prostě nemůže. Musíme na to nějak reagovat a zamyslet se nad tím, jak hráči hrají a jaké podávají výkony. Branek, které dostáváme z pozic středních obránců, je strašně moc. To je prvotní úkol, abychom to zlepšili.Pokud je neodstraníme, tak nebudeme úspěšní a nemůžeme vyhrávat.“

Libor Kozák se konečně trefil, ani to ovšem nestačilo

Jedna z nových letních posil Libor Kozák přicházel na Letnou s pověstí kanonýra, který dokáže rozhodovat zápasy. V přípravě ani úvodních duelech Fortuna ligy tomuto tvrzení ovšem nedostál. Sice se dostával do poměrně velké porce gólových příležitostí, jenže v konečné fázi vždycky fatálně selhal. Trenér mu ovšem stále věřil a doufal, že se Kozák v brzké době probudí. První branku zaznamenal až nyní proti Mladé Boleslavi, jenže fanoušci Sparty byli i tak nespokojení, jelikož mohl vsítil klidně i dvě nebo tři v jasných příležitostech. Střelec se je však v pozápasovém rozhovoru snažil uchlácholit:

„Samozřejmě, že nevoli fanoušků vnímám. Mám na sebe velká očekávání a vím, že z pozice útočníka ty góly prostě musím střílet. Chybí mi v zakončení kvalita, ale vím, že to umím. Je potřeba se zklidnit, mít lepší koncentraci. Proti Boleslavi mohly být góly určitě dva. Možná i tři. Je na čem pracovat.“

Foto: sparta.cz