Sparta bez Kangy? Reálný scénář, který v nejbližších dnech může nastat

                   

Pokud můžeme na hře pražské Sparty na začátku ročníku 2019/2020 vůbec něco hodnotit pozitivně, je to jistě gabonský záložník Guélor Kanga. Ten zatím nevynechal ani jeden jediný zápas a právě díky němu se Sparta herně i výsledkově drží nad vodou. Závislost na jednom hráči není pro tým takovýchto rozměrů zdravá, to je naprosto bez debat. Zvláště v případě někoho, kdo se pravidelně dostává po hledáčku zahraničních klubů. Momentálně na povrch vyplavaly informace o tom, že o Kangu stojí soupeř letenských z třetího předkola Evropské ligy, jmenovitě turecký Trabzonspor. Dokázala by se Sparta s takovou ztrátou vyrovnat?

Jedná se o vážný zájem nebo jen pokus rozhodit soupeře?

Přední turecká média se ještě před odvetným duelem mezi Spartou a Trabzonsporem shodovala, že tamní velkoklub má o sparťanského záložníka opravdu veliký zájem. Zaujal jej už během prvního měření sil, v němž vstřelil jednu branku a nad všemi ostatními spoluhráči výrazně vyčníval. Mezi sportovními komentátory se ovšem rozšířil také zajímavý názor, že se v případě zájmu o Kangu jedná jen o jakýsi mediální tlak, který měl hráče českého klubu před odvetným utkáním rozhodit. Jak to celé nakonec bylo zjistíme již záhy, protože jednání by podle zákulisních zdrojů měli začít právě po rozhodujícím zápase, který již máme za sebou.

Pokud by se odchod osmadvacetiletého Kangy skutečně potvrdil, trenér Václav Jílek by přišel nejen o svého dvorního střelce (Gabonec dal v lize už čtyři branky v pěti odehraných zápasech), ale také jediného kloudného tvůrce hry, kterým momentálně disponuje. Michal Trávník se po příchodu z Jablonce zatím  herně trápí a určitě by jeho místo nedokázal adekvátně nahradit. No a Libor Kozák v útoku také po gólech nelační právě jako africký záložník. Aktuální tržní hodnota rodáka z Oyemu je podle portálu Transfermarkt přibližně 3,5 milionů eur. Je to však pro Spartu za ztrátu klíčového hráče skutečně dostačující?

Kanga zaujal nejen hrou, ale také nesportovním chováním

Guélor Kanga je bezpochyby jedním z nejlepších záložníků v současné podobě Fortuna ligy. To ostatně platí od samého počátku jeho českého angažmá. Začátkem roku vypadl ze sestavy Sparty nikoli kvůli špatným výkonům, ale svéráznému chování. Skandály tohoto typu jej provází dodnes, nedávno se nad jeho myšlenkovými pochody podivoval i Vladimír Šmicer, který je v tuzemských vodách považován za mentora dobré morálky:

„Zápas se nějak vyvíjí, trenér se rozhodne, že ho sundá. Měl by to pochopit a jít dolů. Plácnout si s hráčem, co jde na hřiště místo něj, to samé s trenérem. On ale jde úplně mimo všechny, vleze si na stranu střídačky a sedne si. Aby se trenér šel doprošovat, aby si plácl s hráčem, to nevím.“

Šmicerovi se nelíbila ani gesta, která předváděl před tribunami hostujícího celku při prvním zápase 3. předkola Evropské ligy:

„S Trabzonsporem dá krásný gól na 2:0, běží před fanoušky Turků, stoupne si před ně a něco tam dělá. Proč k té hordě běží?! Pak to skončí 2:2. Vidím v tom karmu, neměl to dělat.“

Otázkou tedy zůstává, jestli by Kangu vůbec svérázné turecké publikum přijalo po tom, co se jim v podstatě vysmíval…

Foto: en.eyeni.site

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články