Současná doba mění podoby stadionů. Stávají se polem, skladem i nemocnicí

                   

Současná doba spojená s řadou bezpečnostních opatření doslova ze dne na den vzala stadionům jejich původní využití. Nemohou se na nich hrát ani plánované zápasy, ani se na nich nemůže sportovat v rámci tréninku. Proto se hledá různé další možné využití toho, jak se dají poměrně velké plochy využívat. Možností je hned několik.

Multifunkční prostory

Obecně nejsou stadiony jenom místem, které je určené na sport. Vzhledem ke své rozloze je řada z nich doslova multifunkčními arénami. Často se zde tak mohou uspořádat i různé kulturní akce, především potom koncerty známých umělců a kapel. Mnoho stadionů však může najít uplatnění i v zimě, jelikož se promění v krátkodobé kluziště, na kterém lze odehrát stále populárnější hokejová utkání pod širým nebem. Ani jedno však v současné době nejde a podle aktuální bezpečnostní situace to vypadá, že ani nepůjde. Proto se pro stadiony hledají zcela nová využití.

iZdroj fotografie: vvaleritur.ru

Slavia začíná pěstovat

Poměrně zajímavé využití pro svůj stadion našla pražská Slavia. Zde se rozhodli, že když už se nemůže jejich stadion využívat k fotbalu, ani ke kulturním akcím, budou na něm pěstovat zeleninu. Když klub vydal tuto informaci, okamžitě ji začala přebírat řada sportovních redakcí. V tomto případě se však nejedná o reálné využití stadionů, nýbrž o aprílový žert. Na druhou stranu, pokud by současná krize sportu trvala delší dobu, nemusí být výjimkou, že se mohou stadiony skutečně změnit na velké pěstírny. Když už ne zeleniny, tak například hojně poptávaných umělých trávníků.

Vznikají polní nemocnice

Zatímco u nás jsou s využitím stadionů spojeny zatím jenom aprílové žerty, tak ve světě to berou o něco vážněji. Hlavně tam, kde jim počet nakažených koronavirem doslova přerůstá přes hlavu. Zde jsou sportovní stadiony využívány jako velké polní nemocnice, kam se svážejí nakažení z širokého okolí a lékaři se je zde pokouší vyléčit.

Tvorba skladovacích prostorů

Je tu i další využití, jak se dají nevyužité nejenom fotbalové stadiony využít. Mohou zde vzniknout provizorní sklady, určené třeba pro zdravotnický materiál. Prostor určený zdravotníkům tak nabízí třeba stadion Realu Madrid. Ten je aktuálně velmi žádaný, do různých zemí a lokalit míří ve velkém množství a tak je třeba operativně řešit uskladnění a místo, odkud se bude dále distribuovat. Velké fotbalové stadiony se tak stávají jednou z dobrých možností.

iZdroj fotografie: stadiumdb.com

Místa k ubytování

Ty největší stadiony nabízejí i dostatek míst k ubytování, které klasicky slouží třeba samotným sportovcům. I toto využití bylo v současné době změněno. Ubytovací služby sice jsou i nadále poskytovány, ale je to zcela zdarma a je to hlavně pro účely ubytování zdravotníků. Řada z nich nechce kvůli riziku nákazy bydlet doma a tak hledá alternativy. Hotely na stadionech mohou nabídnout dostatek lůžek i komfortu právě pro tyto potřeby.

Provizorní márnice

Bohužel současná epidemie koronaviru si žádá i dostatek míst, kam mohou být odváženi zemřelí lidé. I toto tak může být jednou z úloh některých stadionů, kde jsou nebo budou vybudovány provizorní márnice, které navýší kapacitu těch stávajících, které v některých zemích a v některých oblastech už pomalu přestávají dostačovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články