Snažil se Berbr pomoci Slavii uplatit známého sudího? Musíte mu říct, že je váš anděl strážný, radil v odposleších

Odtajněné odposlechy kontroverzních fotbalových funkcionářů Romana Berbra, Dagmar Damkové a bývalého sportovního šéfa pražské Slavie Jana Nezmara odhalují další praktiky bývalého místopředsedy FAČR.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Píše se červen 2019 a pražská Slavia se podruhé v historii probojovává do základní Ligy mistrů. V play-off nejprestižnější pohárové soutěže jasně dominovala a proti rumunské Kluži si připsala vítězství v domácím i venkovním prostředí. Přesto, že utkání proběhlo bez kontroverzních momentů, odposlechy v nově odhaleném a stále otevřeném spisu zvaném Akce Šváb ukazují na několik nejasností.

Jak informuje server efotbal.cz, který více než patnácti set stánkový spis získal, tehdejší sportovní ředitel pražské Slavie Jan Nezmar totiž před utkáním spolupracoval s kontroverzním funkcionářem Romanem Berbrem. V současnosti trestně stíhaný funkcionář měl Nezmarovi před úvodním utkání s Kluží radit, jak kontaktovat hlavního rozhodčího utkání a jednoho z nejrespektovanějších sudí Cüneyta Cakira.

iZdroj fotografie: Depositphotos

 „Čau, hele musíte se zítra na hřišti dostat k Cakirovi, jo. Budeš ho pozdravovat, nebo někdo, jo přesně od Dáši (Damkové – pozn. aut.) a musíte mu říct, že je váš anděl strážný, jako Slavie,“ cituje Berbra server efotbal.cz. „Že Dáša (Dagmar Damková, členka komise rozhodčích FIFA, UEFA a Berbrova partnerka) chodí na každý zápas a že ho moc pozdravuje,“ zdůrazňuje v odposlechu Berbr.

O možném ovlivnění utkání však nemůže být řeč. Turecký sudí Cakir v utkání nechyboval a dokonce v závěru nařídil ve prospěch Kluže správně pokutový kop.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podobná situace se však opakovala před odvetným utkáním v Edenu. Policejní odposlechy, které cituje server efotbal.cz, zachytily hovor mezi Berbrem a Damkovou, která se účastnila předzápasového setkání s italskými rozhodčími a polským delegátem.

Berbr: „Ty budeš na stadionu?“

Damková: „Říkám, tak to je jasný, že budu na stadionu.“

Berbr: „Se tam za nima zastavíš, on tam na nás bude čekat Nezmar, tak. Kdo tam je delagát?“

Damková: „Polák, ale toho znám taky, ten je takovej normální, ten je dobrej.“

Berbr: „Ten tam byl včera?“

Damková: „Jo, ten tam byl taky. Ten má za manželku asistentku rozhodčí mezinárodní.“

Berbr: „Jo?“

Damková: „Dobrý to bylo.“

Berbr: „Ho proklepneme.“

Damková: „No, to jo. Klasika.“

Ani v odvetném utkání se však kontroverzní momenty takřka nevyskytovaly a sešívaní tak po skvělé výkonu a brance Jana Bořila dokráčeli k historickému úspěchu. Přesto jsou snahy o nekalé praktiky, na které spis ukazuje, znepokojující a ukazují, jaký vliv měl na český fotbal kontroverzní funkcionář Roman Berbr.

Zdroj: efotbal.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Kontrola trakce na sněhu vypnutá nebo zapnutá, to je otázka. V některých situacích to skutečně může pomoci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Vojenské pěchotní zbraně mimo chápání: jedna střílí pod vodou, další za roh, jiná má zase jediného majitele nebo s přesností dostřelí i 1,6 km
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem