Smutný příběh Martina Haška. Za zničenou kariérou stojí neúspěšný kalkul

PŘÍBĚH: Patřil mezi nejnadějnější odchovance pražské Sparty a předpovídala se mu velká budoucnost. Kariéru Martina Haška přesto zničilo jediné špatné rozhodnutí.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Syn stejnojmenného trenéra prokazoval od mládí velký fotbalový talent. Na Letné, kde se jeho otec stal legendou, v něm viděli velké jméno do budoucnosti. V devatenácti letech Martin Hašek poprvé nakouknul do prvního mužstva, poté putoval po několika hostováních.  Zahrál si za Pardubice, Viktorii Žižkov nebo Vlašim a patřil mezi opory mládežnických mužstev. Nejvýraznější výkony však podával až na hostování v pražském Ďolíčku.

Ve dvaadvaceti letech se stal jednou z ústředních postav mužstva. Vedení Sparty proto svolilo k trvalému přestupu s předkupním právem tak, aby se Martin Hašek mohl za výhodných podmínek vrátit do mateřského klubu. Když po roce a půl přestupoval záložník z Ďolíčku na Letnou patřil již mezi etablované prvoligové hráče. Za Haška, který měl na svém kontě více než sedmdesát odehraných utkání, zaplatila Sparty čtyři miliony korun.

iZdroj fotografie: Bohemians 1905

Má za sebou období, během kterého udělal znatelný výkonnostní posun. Velmi dobře zvládá defenzivní i ofenzivní činnosti a je to typologicky hráč, kterého jsme v kádru neměli,“ prohlásil na jeho adresu tehdy sportovní šéf Sparty Tomáš Rosický. Půlroční angažmá pod vedením Zdeňka Ščasného mu však příliš nevyhovovalo. Naplno ukázal Martin Hašek svůj talent až pod taktovkou Václava Jílka, který z něj udělal jednoho z důležitých hráčů středu pole.

Pod Jílkem Martin Hašek zazářil

Sparta se trápila a po polovině ročníku ztrácela ze své čtvrté příčky na čelo propastných jednadvacet bodů. Martin Hašek přesto zářil a po Guéloru Kangovi a Adamu Hložkovi byl nejproduktivnějším hráčem mužstva. Ve dvaceti zápasech se podepsal pod pět vstřelených branek a čtyři asistence. Není proto divu, že nabídky ze zahraničí se jen hrnuly včetně lákavých finančně atraktivních destinací.

Zájem měl maďarský Ferencváros nebo izraelské Makabi Haifa. S druhým zmiňovaným klubem posléze klub z Letné jednal o možném přesunu, ten však nedopadl. Martin Hašek přesto toužil po přestupu do izraelského celku a po hádce s vedením odmítl odletět na zimní soustředění do Španělska. Za trest byl přeřazen do třetiligové rezervy, přesto se rozhodl za zády klubu dál vyjednávat o podmínkách smlouvy s izraelským klubem. Neúspěšně.

Čekat nevydržel

Třetí nejproduktivnější hráč mužstva tak skončil v třetiligové rezervě a musel čekat do léta, než se Sparta z jeho osudem vypořádá. Martin Hašek přesto nevydržel a v březnu podal jednostrannou výpověď. Sbor rozhodců FAČR mu posléze vyměřil pokutu ve výši 20 milionů korun, proti které se odvolal k arbitráži. Jenže mezitím jeho kariéra uvadala a žádný klub o něj neměl zájem. Spekulovalo se totiž o tom, že by posléze musel vyměřenou pokutu v násobné míře zaplatit.

iZdroj fotografie: Eruzumspor

Špatný kalkul a následné čekání naprosto zničilo Haškovu kariéru. Nakonec sice musel zaplatit jen zhruba desetinu původní částky, přesto se zájemců našlo pomálu. Po záchranářské misi v druholigovém německém Würzburger Kickers se přesunul do Turecka, kde zachraňuje rovněž druholigový Erzurumspor. I přes velké naděje a talent tak jeho fotbalová cesta zůstává daleko za očekáváním.

Jak nahlížíte na kariéru Martina Haška mladšího?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články