Smrt přímo na hřišti: Nejlepší kanonýr ligy zemřel během zápasu

Reprezentant Ghany zemřel v průběhu utkání. Podle všeho bylo jen otázkou času, než v jeho případě dojde k podobné tragédii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Život bývalé hvězda LaLigy v sobotu vyhasl přímo na zeleném pažitu. Osmadvacetiletý fotbalista, který dříve hrál ve Španělsku za Levante a Zaragozu, zemřel během šlágru albánské ligy mezi Egnatií a Partizani. Bez cizího zavinění se Raphael Dwamena svalil na trávník a nezachránil ho ani okamžitý lékařský zásah. Co zapříčinilo jeho smrt přímo na hřišti?

Jednou nohou v Premier League

Útočník, který byl aktuálně nejlepším kanonýrem albánské ligy, měl již v minulosti potíže se srdcem. Kvůli tomu také padl v roce 2017 jeho přestup do Brightonu, jenž za něj podle deníku Sport nabízel Curychu 15 milionů eur (cca 390 000 000 kč). Kluby byly dohodnuté, hráč také souhlasil s podmínkami, jenže zdravotní prohlídka odhalila vrozenou srdeční vadu. Tehdy mu doktoři doporučili ukončení kariéry. Láska k fotbalu ovšem u ghanského reprezentanta zvítězila.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 2020 si Dwamena nechal voperovat kardioverter-defibrilátor. Podařilo se nám ho přesvědčit o nezbytnosti implantace defibrilátoru, který by mu alespoň zaručil život. Zároveň jsme mu doporučili, aby se již nevěnoval profesionálnímu sportu,“ cituje anglický DailyMail kardiologa bývalé hvězdy LaLigy Dr. Antonia Assa. Přesto útočník pokračoval ve fotbalové kariéře.

Tragédie na obzoru

V roce 2021 Ghaňan zkolaboval na hřišti během utkání rakouského poháru. Tehdy se oklepal a dokonce duel dohrál. „Před pár lety mi řekli, že mu defibrilátor zachránil život, když měl zhoubnou arytmii, kterou přístroj správně automaticky léčil. Následně jsme ztratili kontakt,“ zmínil Asso. Později se dozvěděl, že se Dwamena rozhodl pro odstranění defibrilátoru. Od té chvíle jsem si byl vědom, že jednoho dne dojde k tragédii, která se stala v sobotu na fotbalovém hřišti v Albánii. Kdyby defibrilátor nebyl explantován, Raphael by byl stále naživu,“ dodal kardiolog.

Soustrast nad úmrtím vyjádřila jak Ghanská fotbalová reprezenta, tak i španělské kluby Levante a Zaragoza. „Ghanská fotbalová asociace je smutná, když slyší o smrti našeho bývalého hráče Raphaela Dwameny a přeje si v této těžké chvíli vyjádřit naši nejhlubší soustrast jeho rodině,“ stojí v oficiálním prohlášení. „V těchto těžkých chvílích myslíme na jeho rodinu a jeho blízké. Jeho odkaz v našem klubu bude trvat navždy,“ zveřejnilo Levante na Twitteru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články