Slavia jde do rizika, podepsala nizozemského Laviho. Trpišovský umí zázraky, ale srovnat tohoto průšviháře?

NÁZOR: Má nadváhu a na krku dlouhý seznam průšvihů. Jde ale o mega talent a Slavia se rozhodla, že mu dá šanci nakopnout kariéru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Slavia podepsala ještě před otevřením zimního přestupového okna první posilu. Jako volný hráč přichází do Edenu Mohamed Ihattaren. Zázračný talent, kterého ale provází pověst průšviháře. Sešívaní tímto tahem výrazně vybočili z přestupové politiky, které se drželi v uplynulých letech. Nezvykle podepsali hráče bez skautingu a datové analýzy. Hodně o něj stál trenér Trpišovský.

Rok a půl bez zápasu

Vzhledem k tomu, jak nelichotivou nálepku Ihattaren získal, může někomu tento krok přijít nepochopitelný. Brzy se to může potvrdit. Škraloupů má jeden z největších talentů nizozemského fotbalu poslední doby opravdu hodně. A to je mu stále jen 21 let. Univerzál s fantastickou levačkou, který dokáže zahrát na pozici desítky i na obou křídlech, nehrál rok a půl. Nejen kvůli nadváze, mizerné kondici a špatné životosprávě nad ním zlomili hůl v Juventusu, Sampdorii i v Ajaxu. Navíc se zapletl s mafií a dvakrát skončil za mřížemi.

V PSV Mohamed Ihattarren zářil, pak jeho hvězda pohasla.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Na druhou stranu rodák z Utrechtu, jehož kořeny pocházejí z Maroka, je fotbalista od pánaboha. Pokud by se vrátil do formy, hráč jeho kvalit po technické stránce v české lize hodně dlouho nehrál. V sedmnácti, kdy nastoupil Mohamed Ihattaren v PSV Eindhoven do prvního týmu, mu server Transfermarkt přiřkl tržní hodnotu 22 milionů eur (cca 530 milionů korun). V té době nastupoval v základní sestavě a zářil jako kometa. Strmý vzestup ale evidentně neustál.

Nevyšlo ani Turecko

Pak už je jeho kariéra jen o neprofesionálním chování, nadváze a průšvizích. V Juventusu neodehrál ani jeden zápas, v Sampdorii stejně tak. Ajax mu šanci dal, i tam ale trpělivost ale měla své meze. V pěti utkáních za juniorku ve 2. lize vstřelil 4 góly a přidal 2 asistence. Jenže v áčku „dostal“ jen čtyřminutový štěk ve finále poháru. V létě byl podle všeho domluvený na smlouvě s tureckým Samsunsporem (aktuálně 18. tým Superligy). Ani tentokrát to ale nedopadlo. A když už ho nechtějí ani ve špatném tureckém klubu…

Přesto tento podpis dává smysl. Ano, je to risk, ale co může Slavia ztratit? Klub zveřejnil, že roční smlouva s tříletou opcí je postavena na výkonnostní doložce. Pokud se ukáže, že tudy cesta opravdu nevede, v Edenu mu poděkují a rychle se rozloučí. Naproti tomu, jestli realizační tým sešívaných Ihattarena dostane do kondice a podaří se mu nakopnout kariéru, trefili by červenobílí mega jackpot. Poměr rizika a možného zisku mluví jasně.

Nizozemský Lavi

Je tu ovšem jedno velké „ale“. Mohamed Ihattaren do jisté míry připomíná seriálovou postavu Juliuse „Laviho“ Lavického. Průšviháři se mohou chvíli chtít změnit, jenže dříve nebo později se namočí do nějakých problémů a jsou v tom zase až po uši. Platilo to u Martina Fenina, Davida Limberského, Egona Vůcha, a mnoha dalších. Třeba ale Jindřich Trpišovský dokáže zázrak a hvězda nizozemského talentu se opět rozzáří.

Vycepuje trenér Trpišovský Mohameda Ihattarena?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články