Situace v Anglii eskaluje, kluby budou propouštět hráče i zaměstnance

Nedávno jsme vás informovali, že anglický fotbalový klub Tottenham Hotspurs hodil starosti o své řadové zaměstnance na stát, protože si za současných okolností údajně nemohl dovolit hradit jejich pravidelné měsíční mzdy. K podobnému scénáři se nyní schyluje i na místě, kde ovšem nedostatek finanční zástavy působí alespoň o malý kousek věrohodněji.

Zdroj fotografie: bristolpost.co.uk

Nedávno jsme vás informovali, že anglický fotbalový klub Tottenham Hotspurs hodil starosti o své řadové zaměstnance na stát, protože si za současných okolností údajně nemohl dovolit hradit jejich pravidelné měsíční mzdy. K podobnému scénáři se nyní schyluje i na místě, kde ovšem nedostatek finanční zástavy působí alespoň o malý kousek věrohodněji. Řeč je o druhé nejvyšší fotbalové soutěži na území Velké Británie, tedy slavné Championship. Méně bohaté kluby by se měly v následujících dnech dohodnout na hromadném propouštění pod jednou správou. Jakmile pandemie pomine, všechno by se zas mělo vrátit do normálních kolejí.

Kluby se strachují o přežití, protože vymýšlejí drastické scénáře

Britský deník Daily Mail přispěchal s tvrzením, že celkem čtyřiadvacet klubů v nižší anglické Championship hodlá učinit radikální opatření spočívající v propuštění veškerých řadových zaměstnanců, trenérů a samozřejmě také fotbalistů. Tento zásadní krok má pomoci překlenout složité období bez příjmů ze vstupenek, televizních práv a sponzoringu, což může pro týmy s mizivým rozpočtem opravdu likvidační. Současní majitelé klubů by měly současně na nějakou dobu přijít o svá práva a všechny kroky by se podnikaly pod jednou, společnou administrativou.

Zdroj fotografie: nssmag.com

Představitelé jednotlivých účastníků Championship míní, že výše zmíněné kroky pomohou k finanční stabilizaci v krizové době a až pandemie nového typu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 definitivně pomine, všechno by se zas mělo vrátit do normálních kolejí. To ale samozřejmě znamená, že by kluby musely znovu najmout personál a podepsat smlouvy s hráči, přičemž není jasné, jestli se jednotlivci pod křídla těchto organizací navrátí, když s nimi v těžkých dobách takto zametly.

Opatření se dotknout také kvartet českých hráčů

Zatímco slavnou Premier League hraje z českých fotbalistů pouze exslávistický Tomáš Souček, kluby v Championship se mohou opřít hned o čtveřici tuzemských talentů. Šestadvacetiletý obránce Tomáš Kalas působí v Bristolu, osmadvacetiletý Jiří Skalák kope za Millwal, třicetiletý brankář Marek Štěch chytá v barvách Lutonu a mladičký záložník Jan Žambůrek sbírá zkušenosti v Brentfordu.

Pokud by k realizaci hromadných vyhazovů skutečně došlo, všichni zmínění hráči by ze dne na den skončili na dlažbě a museli by se spolehnout na pomoc státu, což si asi nikdo z nich v tuto chvíli nedovede představit. I když se však jedná o velmi radikální kroky, ve své podstatě se dají pochopit. To se však nedá říci o způsobu šetření Tottenhamu Hotspurs, kde by sice peníze na běžný provoz určitě byly, jenže někomu se jednoduše chtělo využít situace ve svůj prospěch.