Londýnská Chelsea se v posledních měsících pustila do zběsilých nákupů. Proč byly nutné nyní vysvětlila dvojice sportovních šéfů klubu ze Stamford Bridge.
Více než miliardu liber, tedy zhruba třicet miliard korun. Takovou částku utratila londýnská Chelsea v průběhu posledních dvou přestupových oken za své posily. Astronomické finance do klubu vložili nové majitelé v čele s americkým podnikatelem Toddem Boehly, o sportovní stránku věci se však postarala dvojice sportovních ředitelů: Paul Winstanley a Laurence Stewart. „Věděli jsme, že to bude obrovská změna,“ přiznal nyní první z nich pro klubový web.
„Ale že bychom věděli, že budeme dohlížet na rekordní počet transakcí v Premier League během přestupových období? To asi ne,“ doplňuje Winstanley s tím, že obměna byla potřeba z řady různých důvodů. „Průměrný věk kádru byl vysoký, měli jsme hráče s problematickými smlouvami, které jsme zdědili po předchozím majiteli. Pak tu byli hráči, kteří jasně dávali najevo, že chtějí odejít. To bylo potřeba řešit,“ míní.
Steward však zdůrazňuje, že vždy šlo o promyšlené kroky. „Objem hráčů, kteří odešli a přišli byl výrazný. Byly to však věci, které jsme museli udělat. Výsledky na konci minulého ročníku totiž ukázaly, co nefunguje. Museli jsme provést změny, abychom klub dostali do lepší pozice a věříme, že se nám to podařilo,“ dodává s odkazem na nízký věkový průměr kádru na hranici dvaadvaceti a třiadvaceti let.
Steward: S neúspěchy počítáme. Mohou nastat vždy
„Majitelé nás ve všem z toho podpořili. Máme teď hráče s neskutečným talentem a čeká nás vzrušující mise,“ míní Steward. Mezi nejnákladnější nákupy patří příchod Enza Fernándeze, Wesleyho Fofany, Mykhayla Mudryka, Moisese Caiceda, Roméa Lavii, či Christophera Nkunka, tedy hráčů, kterým je méně než 23 let. Za jedny z největších talentů světového fotbalu zaplatil klub ze Stamford Bridge jednotlivě vždy mezi 121 a 65 miliony eur.
„Máme spoustu talentů, teď je musíme nechat rozvíjet a růst. Bude to vzrušující dobrodružství. Je to cítit už teď. Samozřejmě se dostaví i neúspěchy, ale ty mohou nastat vždy. Přeci jen máme řadu nových hráčů, nového hlavního kouče, jinou filozofii a mnoho hráčů nebylo schopno absolvovat celou předsezónní přípravu z toho či onoho důvodů. Nic se nestane ze dne na den, ale to je normální. Přesto jsme nadšení, jak to s těmito hráči vypadá v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu,“ zdůraznil Steward.
Čtrnácté místo a čtyři body
Je tak zřejmé, že vedení i přes výraznou kritiku ze strany expertů i fanoušků konkurenčních celků své vizi věří. Přesto je Chelsea v tabulce až na čtrnácté příčce a po čtyřech odehraných kolech má na svém kontě po porážkách s Nottinghamem Forest a West Hamem jen čtyři body. Své postavení v tabulce mohou mladé naděje vylepšit již dnes, kdy se od 18:00 utkají proti Bournemouthu.