Šéf saúdskoarabské ligy: Není to tak, že k nám jdou hráči jen kvůli penězům. Co je jejich důvodem?

Saúdská Arábie vzala fotbalový svět v posledních měsících útokem. Na blízký východ zamířily desítky hvězdných hráčů, přesto nejsou podle šéfa tamní soutěže důvodem jen peníze.

i Zdroj fotografie: Al Ittihad
                   

Neymar, Karim Benzema, Cristiano Ronaldo, Ryiad Mahrez nebo Sadio Mané. Ještě před několika měsíci se mohly velké hvězdy evropského fotbalu potkat pouze v Lize mistrů, nyní všichni působí v jedné soutěži. Každý z výše jmenovaných totiž kývnul na nabídku jednoho ze zámožných saúdskoarabských klubů, které za své posilování utratily miliardy. Za jejich přesunem velkých hvězd do Saúdské Arábie však podle šéfa tamní soutěže Michaela Emenala nestojí jen finance.

Je to stejné, jako když se fotbalisté z menších zemí rozhodují odejít do Premier League, nebo jako když se v 90. letech řada hráčů přesunula do Serie A. Pocit pokroku vždy začíná nějakou ekonomickou výhodou. Ta totiž znamená, že ambice jsou vysoké, kvalita ligy bude skvělá, infrastruktura bude fungovat a o rodiny hráčů bude postaráno,“ uvedl pro Sky Sports Emenalo, který dříve působil ve vedení londýnské Chelsea.

iZdroj fotografie: Al Nassr

Důvodem tak podle něj nejsou výhradně finance. „Všechno jde ruku v ruce. Není to jen o tom, aby za nás hráči šli hrát kvůli penězům. Samozřejmě existuje ekonomická motivace, ale to, co většinu hráčů inspiruje je udělat něco opravdu výjimečného a jedinečného,“ dodává s odkazem na slova Cristiana Ronalda. Portugalec totiž při svém příchodu do Al Nassru loni v zimě prohlásil, že svým přesunem otevírá pro fotbal „nový prostor.“

Přeplácení hráčů? Vzpomeňte na Galacticos a Barcelonu

Měl velkou kuráž. Rozhodně to nebylo na škodu, že pronesl právě tato slova. Všichni tihle vrcholoví hráči se navzájem znají a hodně o Saúdské Arábii diskutovali. Ronaldo tak má velkou zásluhu na tom, že někteří jeho kolegové do naší ligy dorazily,“ doplňuje. Portugalec si údajně svým podpisem přišel na astronomickou sumu, server 90min ji odhaduje na zhruba 177 milionů liber ročně (5 miliard korun).

Odhady médií spojené s hráčskými platy se přesto podle Emenala velmi výrazně liší oproti skutečnému stavu. „Zprávy jsou z velké části nepřesné. Je velký rozdíl mezi tím, co se uvádí, a tím, co jsou fakta. Jsou někteří hráči, které jsme přeplatili? Samozřejmě. Ale já si pamatuju doby Barcelony a Galacticos v Realu Madrid. Tohle je byznys. Lidé dřív křičeli, že má být fotbal profesionální, nyní si stěžují, když čísla znějí astronomicky,“ okomentoval kritické ohlasy šéf saúdskoarabské soutěže.

Mají největší hvězdy hrát v Evropě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články