Šéf rozhodčích Pierluigi Collina promluvil o dlouhém nastavení na MS: Jaký je důvod a jaké hodnocení sklízí?

Dlouhé nastavení po devadesáté minutě bylo dříve spíše kuriozitou, na aktuálně probíhajícím světovém šampionátu je však standardem. A výjimkou nejsou ani dvojciferná čísla.  

i Zdroj fotografie: FIFA
                   

Více než devět hodin fotbalu navíc zatím sledovali fanoušci na aktuálně probíhajícím světovém šampionátu kvůli dlouhým nastavením. Dvojciferná čísla v kolonce nastavených minut nejsou výjimkou, a dokonce lámou rekordy. Utkání základní skupiny mezi Anglií a Irákem se prodlužovalo celkem o 27 minut, což je nový rekord v historii mistrovství světa. O důvodech prodlužování zápasů a zpětné vazbě promluvil otevřeně šéf sudích Pierluigi Collina.

Něco podobně revolučního se nám podařilo už před čtyřmi lety v Rusku,“ prohlásil s odkazem na používání systému videorozhodčího. „Lidé se chtějí dívat na fotbal a chtějí více fotbalu. My, FIFA a IFAB (Mezinárodní výbor pro pravidla pozn. red.) jsme už roky žádali, aby se s touto problematikou něco udělalo,“ prohlásil Collina pro oficiální web. Cílem je podle něj dosažení delšího čistého herního času bez zbytečných průtahů a zdržování.

iZdroj fotografie: FIFA

Jen díky tomu se nám podařilo dosáhnout toho, že diváci vidí v průběhu 59 minut čistého herního času. To je číslo, se kterým jsme celkem spokojení,“ uvedl italský arbitr s tím, že počty samotné jsou na týmu rozhodčích, kteří před šampionátem dostali manuál. „Požádali jsme je v něm, aby se pokoušeli přesněji vypočítávat množství přerušení a přestávek a následně je přidávali na konci každého zápasu,“ nastiňuje Collina.

Collina: Máme pozitivní ohlasy

Změna se podle něj v průběhu šampionátu osvědčila. „Máme pozitivní ohlasy, zejména od fanoušků na tribunách. Zatím jsem od nikoho, koho jsem potkal, neslyšel nic negativního. Myslím, že je důležité nabídnout lidem na stadionech a u televizních obrazovek dobrou show a zábavu,“ zdůrazňuje dvaašedesátiletý šéf rozhodčích. Přesto podle něj nejde o natolik výraznou změnu, aby narušila kontinuitu rozhodování na jednotlivých šampionátech.

Už na předchozím mistrovství světa v Rusku totiž průměrný čas přesahoval šest minut. V roce 2020 se pak v důsledku pandemie přidala možnost většího počtu střídání na celkových pět na každé straně. „V Rusku se smělo střídat jen šestkrát, dnes mohou trenéři využít deset výměn. K tomu můžeme přidat další minutu. Takže sedm a půl minuty před čtyřmi lety oproti deseti minutám dnes v Kataru není tak drastická změna,“ zdůrazňuje Collina.

Ještě na světových šampionátech v roce 1998 a 2002, do kterých italský sudí zasáhnul v aktivní roli na hřišti, však průměrné nastavení trvalo pouhé tři minuty.

Líbí se vám trend prodlužování utkání skrze nastavený čas?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články