Šéf Hradce Králové: Odchody jsme nemohli ovlivnit. Promluvil o Spartě, Baníku a Bohemians

Loni bojovali o evropské poháry, letos se trápí. Sportovní ředitel Hradce Králové promluvil o odlivu důležitých hráčů i jednáních s českými velkokluby.

i Zdroj fotografie: FC Hradec Králové
                   

V uplynulém ročníku fotbalisté Hradce Králové zářili a pod trenérem Miroslavem Koubem dokonce atakovali pohárové příčky. Letos zatím Votroci prožívají opačný příběh a zřejmě je čeká náročný boj o záchranu. Vedení Východočechů proto již po osmém kole sáhlo k trenérské výměně, kdy Josefa Webera vystřídal Václav Kotal. Jak přiznává v rozhovoru pro klubový web sportovní ředitel Jiří Sabou, důvodem nebyly jen body.

Výsledky se nedají naplánovat, ale samozřejmě jsme všichni očekávali, že bodů budeme mít o něco víc. Víc mě trápí náš herní projev,“ prohlásil s tím, že důvodů může být hned několik včetně obměny kádr. „V létě se kádr výrazně obměnil, odešlo jedenáct hráčů, z nichž minimálně čtyři nastupovali pravidelně v základu. Zatím nám to úplně neladí, vázne nám organizace hry a řada hráčů nehraje na svém herním optimu. Srdce a charakter tam je,“ uznal.

iZdroj fotografie: FC Hradec Králové

Letní přestupy podle něj však byly nezbytné. „Když pominu mladé kluky, které jsme poslali na hostování, většina odchodů nevyhnutelných byla a nemohl jsem je ovlivnit,“ prohlásil a doplnil, že Matěj Ryneš se po konci hostování vrátil do Sparty. Půl roku do konce kontraktu žádal odchod Michal Reichl, o přesun stál také Vojtěch Smrž. Ten nakonec zamířil k pražským Bohemians. „K němu bych jen dodal, že také za něj jsme na naše poměry obdrželi velice slušnou finanční kompenzaci za přestup,“ míní.

Možnost udržet opory nebyla

Naopak ostravský Baník využil při svém nákupu hradeckého útočníka Filipa Kubaly přestupovou klausuli a s Východočechy tak přímo nejednal. „Filip Kubala měl ve smlouvě výstupní klauzuli, bez které by před dvěma lety do Hradce nikdy nepřišel – Baník ji teď v létě aktivoval,“ míní a jedním dechem doplňuje, že u Adama Gabriela Sparty uplatnila právo na zpětný odkup. Možnost udržet opory tak podle Saboua nebyla na stole.

iZdroj fotografie: FC Hradec Králové

Královéhradecký klub podle něj navíc musí své hráče uvolňovat do větších klubů. „Jsme klub, který pro svoje fungování musí fotbalisty prodávat. I když se to nelíbí ani fanouškům ani nám, finance z prodejů hráčů prostě jsou částí rozpočtu,“ uvedl s odkazem na ziskové odchody Jana Mejdra, Jana Krále, Filipa Kubaly nebo Adama Vlkanovy. „Odvedli tady výbornou práci, pomohli nám, a ještě se zhodnotili. Teď je řada na dalších, v mých očích jsou v týmu směrem do budoucna další velice kvalitní hráči,“ ví.

Zájem je stále

Je tak velkým otazníkem, kdo Hradec Králové opustí příští rok v létě. Podle informací SportyŽivě.cz je totiž v hledáčku větších českých klubů hned několik hráčů. O pětadvacetiletého stopera Jakuba Klímu se v posledních týdnech zajímal ostravský Baník. Zájem je nadále také o útočníka Daniela Vašulína, jehož navzdory bídné formě stále sleduje Mladá Boleslav.

Rozumíte důvodům proč Hradec Králové musí prodávat své hráče?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články