Sázka Barcelony na okamžitý úspěch nevychází. Zaprodal klub svoji budoucnost zbytečně?

KOMENTÁŘ: Fotbalová Barcelona v létě vsadila na okamžitý úspěch a navzdory finančním potížím investovala astronomické částky do příchodu nových hráčů. Co se může stát v případě, že se Xaviho celku nepodaří ambice naplnit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejen fotbalová veřejnost v létě kroutila hlavou. Katalánská Barcelona, kterou v uplynulých měsících sužovaly finanční potíže se totiž pustila do nečekaných nákupů. Mladé pušky v podobě Pedriho nebo Gaviho doplnila známá jména v podobě Roberta Lewandowskiho z Bayernu, Julese Koundého ze Sevilly, Raphinhy z Leedsu za celkem 153 milionů eur (3,7 miliardy korun). Další miliony pak padly na přestupové bonusy nejen známé trojice, ale i volných hráčů.

Barcelona totiž přivedla také Francka Kessiého, Andrease Christiensea, Marcose Alonsa a Hectora Bellerína. Ani jejich příchody po konci smluv však nebyly zadarmo, klub musel investoval nejen do podpisových bonusů, ale také do astronomických platů a odměn agentům. „Je to snad jediný klub, který nemá peníze, ale kupuje každého hráče, na kterého si ukáže. Nechápu jak. Je to trošku zvláštní a šílené,“ podivoval se nad jednáním nového vedení klubu kouč Bayernu Julian Nagelsmann.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Prezident Joan Laporta, který finančně zdevastovaný klub převzal před rokem, totiž vsadil na jediné heslo: Okamžitý úspěch. Katalánci se proto rozhodli zbavovat se svých dlouhodobých aktiv výměnou za přítomnost. Klub prodal jak deset procent svých televizních práv na dalších 25 let, tak podstatnou část své multimediální společnosti Barca Studios. Vsadil tak na vysoce riskantní sázku, která na jedné straně může celek vrátit mezi elitu a na druhé straně zničit.

Nutnost úspěchu

Neúčast v jarní části Ligy mistrů po dvou porážkách proti Interu a Bayernu Mnichov tak může být předzvěstí toho nejhoršího. Barcelona navíc ztrácí i v domácí soutěži, kde o tři body vede Real Madrid. Pokud se jí nepodaří zlomit konzistentnost Bílého baletu nebo uspět v Evropské lize čekají tak Xaviho mužstvo těžké časy. Zákulisní spekulace totiž mluví o tom, že klub ve svých finančních plánech s postupem ze základní skupiny Ligy mistrů počítal a v jeho rozpočtu by tak mohla vzniknout další neočekávaná díra. A to je problém.

Pokud totiž Barcelona neuspěje v následujících třech letech, čekají ji opět existenční problémy a ústup ze slávy.

Dokáže Barcelona zvítězit v Evropské lize?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články