Z naděje Manchesteru United dělníkem v továrně. Pomohlo mi to najít lásku k fotbalu, uznal

STORY: Byl kapitánem mládežnického týmu Manchesteru United, v mládežnických kategoriích reprezentoval Anglii. Jak zvládal práci dělníka v jedné z britských továren?

i Zdroj fotografie: Manchester United
                   

Manchester United patří mezi největší světové kluby a miliony chlapců po celém světě touží obléknout jeho dres. Působení v akademiích slavného celku však ještě neznamená zářnou kariéru a statisíce na bankovním účtu. Své o tom ví také dnes čtyřiatřicetiletý středopolař Sam Hewson, kterého si klub vyhlédl již v deseti letech. Kreativní záložník prošel všemi mládežnickými kategoriemi a kapitánskou páskou na ruce dokonce slavil zisk FA Youth Cupu.

Není proto divu, že o několik měsíců později podepsal první profesionální kontrakt. Nastupoval sice výhradně za rezervní tým, přesto často trénoval s prvním celkem nabitým hvězdami. V prosinci 2007 jako devatenáctiletý dokonce sledoval z lavičky náhradníků poslední utkání skupiny Ligy mistrů proti AS Řím. Debutu se však nedočkal a putoval po hostováních.

Soutěž o lístky na MS v hokeji 2025

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Manchester United

Krátce hostoval v třetiligovém Herefordu United, kde předváděl solidní výkony. Další půlrok pak strávil ve čtvrté lize, kde nastupoval za Bury. Po konci smlouvy v Manchesteru United se stal volným hráčem, jenže nabídky nepřicházely. Zdálo se, že jeho fotbalová cesta je u konce. „Byl to tehdy šok. Ale tušil jsem, že pokud neprorazím do prvního týmu Manchesteru United může se to stát,“ přiznal pro Planet Football.

Práce v továrně? Chtěl jsem to zkusit, přiznává

Když jsem klub opouštěl zápasil jsem s řadou drobných zranění, což mi také při hledání klubu nepomáhalo,“ doplňuje s tím, že vyzkoušel také tradiční zaměstnání. „Kamarád pracoval v továrně jako dělník a požádal mě, jestli bych mu s něčím nepomáhal. Chtěl jsem to zkusit a zjistit, jestli by tohle nebyla ta správná cesta,“ přiznává důrazný záložník. Jak sám posléze uvedl, okusit běžnou práci mu pomohlo najít opět lásku k fotbalu.

iZdroj fotografie: Íþróttamyndir, Flickr

Práce mi nevadila, ale dalo mi to energii postavit se zpátky na nohy. A opět zkusit fotbal. Proto jsem podepsal smlouvu v Altrinchamu, abych se dostal do formy,“ dodává s odkazem na půlroční působení mimo profesionální soutěže. Za celek z páté nejvyšší soutěže předváděl slušné výkony a vysloužil si nové profesionální angažmá. Ne však v Anglii, ale na Islandu, kde působí od roku 2011 dodnes.

V nejvyšší islandské soutěži nastoupil v dresu Framu, FH, Grindavíku a Fylkirku ke 159 utkáním a slavil cenné úspěchy. Dvakrát slavil mistrovský titul, získal také islandský ligový pohár, superpohár a předsezónní Icelandic Cup. „Zvykl jsem si na islandský život. Umím si představit, že bych se jednou vrátil do Anglie, ale v dohledné době asi zůstanu tady na Islandu,“ dodává s úsměvem dnes čtyřiatřicetiletý bývalý talent Manchesteru United.

Je dobrým krokem pro sportovce okusit v průběhu kariéry dělnickou práci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články