Rozporuplný příběh americké posily AC Milán. Podepsal smlouvu bez platu, pak napadl Ibrahimoviće

Během svého rok a půl dlouhého působení na San Siru neodehrál v italské Serii A ani minutu, přesto dokázal pravidelně plnit titulky tamních novin. Příběh amerického stopera Oguchiho Onyewa dodnes vyvolává rozporuplné emoce.

i Zdroj fotografie: Major League Soccer
                   

Tehdy sedmadvacetiletý stoper Oguchi Onyewu nebyl při svém příchodu do AC Milán pro fanoušky příliš známým jménem. Reprezentant Spojených států měl za sebou nepovedené působení ve francouzských Métách, úspěšnou štaci v belgickém Standardu Lutych a krátké hostování v Newcastlu United. Po konci smlouvy v Belgii, kde získal druhý mistrovský titul v řadě, si jej vyhlédnul tehdejší kouč Milána Leonardo s cílem rozšířit stárnoucí defenzivu.

Onyewu navíc přicházel jako volný hráč a náklady tak představoval jen jeho podpisový bonus a plat. V tehdejším celku nabitém hvězdami v podobě Andrey Pirla, Ronaldinha, Clarence Seedorfa nebo Davida Beckhama se objevil poprvé na trávníku až na konci září v utkání Ligy mistrů. Půl hodiny před koncem vystřídal zraněného Alessandra Nestu a z první řady tak přihlížel překvapivé domácí porážce proti švýcarskému Curychu 0:1.

iZdroj fotografie: andywitchger / Creative Commons / CC BY-NC

Premiéra amerického stopera v pruhovaném dresu Rossoneri však byla i jeho derniérou. V reprezentační přestávce si zranil koleno a do konce ročníku už neodehrál ani minutu. Jen z tribuny tak sledoval vypadnutí AC z Ligy mistrů již v osmifinále, stejně jako neúspěšné stíhání Interu v domácí soutěži. Vedení klubu po nespěšném ročníku přivedlo na lavičku Massimiliana Allegriho, který s obráncem vracejícím se po zranění nepočítal. Ten přesto ukázal exemplární gesto.

Smlouva bez mzdy

Ještě před svým vystoupením na světovém šampionátu v Jihoafrické republice totiž podepsal s AC smlouvu bez platu. „Je to opravdu signifikantní gesto z lidského a profesionálního hlediska. Zažádal o roční prodloužení smlouvy bez nároku na plat. Je to opravdu příkladné gesto,“ uvedl tehdy v prohlášení klub. Onyewu doufal, že se mu podaří přesvědčit Allegriho o svých kvalitách, jenže ani projevení charakteru nepomohlo.

iZdroj fotografie: Major League Soccer

Rodák z Washingtonu D.C. se objevoval jen na tribuně, a navíc se dostal do konfliktu s jednou z největších hvězd v podobě Zlatana Ibrahimoviće. Celou situaci posléze popsal švédský útočník ve své autobiografii. „Bylo to po mém ostrém skluzu. Odcházel jsem pryč a dal mi ránu do ramena. To od něj nebyl dobrý nápad. Praštil jsem ho do hlavy a pustili jsme se do sebe. Bylo to brutální. Na zemi lítaly rány a údery koleny. Bylo to šílené, jako by šlo o život a smrt,“ popisuje s tím, že oba hráči se posléze na koberečku u vedení usmířili.

Sázka nevyšla

Onyewu v zimě odešel hostovat do nizozemského Twente a po konci smlouvy zamířil do Sportingu Lisabon. Za rok a půl v dresu AC tak nastoupil jen ke 30 minutám a jeho sázka na smlouvu bez platu rovněž nevyšla. V závěru kariéry nastupoval za Málagu, Queens Park Rangers, Sheffield Wednesday, Charltion nebo Philadelphii. Dnes působí jako generální sekretář druholigového belgického celku R.E. Virton.

Jak hodnotíte gesto Oguchiho Onyewy vzdát se na rok platu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články