Rozklad nejslavnějšího klubu v přímém přenosu: Měl skvělé vedení i trenéra a tým plný vycházejících hvězd. Za pár let padl jako kometa

Jak hluboko může klesnout? Ajax měl skvělé vedení i trenéra a tým plný vycházejících hvězd. O pár let později řeší klub krizi na všech frontách. Co za tím je?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fantastickým tažením Ligou mistrů si Ajax získal v sezoně 2018/19 srdce mnoha fotbalových fanoušků. Od finále ho tehdy dělily doslova vteřiny. Jenže od té doby schytává nizozemský klub řadu ran. Vše začalo fotografií intimních partií bývalého hráče. Pád Ajaxu, který se aktuálně nachází až na 14. místě Eredivisie, přinesl i řadu dalších katastrof a vše vyvrcholilo nedělním zápasem proti Feyenoordu. Kvůli výtržnostem diváků ho rozhodčí předčasně ukončil za stavu 0:3. V dohrávce za zavřenými dveřmi domácí fotbalisté už s mankem nic neudělali, naopak inkasovali ještě jednou.

Vteřiny od finále

Vraťme se nyní o čtyři roky zpátky. Gól, který 8. května 2019 vstřelil v poslední minutě nastaveného času Lucas Moura z Tottenhamu, tehdy zničil sen Ajaxu o finále Ligy mistrů. Pro tým z ligy, kterou opomíjejí ropní šejkové a velcí investoři a kde jsou peníze z televizního vysílání relativní almužnou, to byl přesto nezapomenutelný večer a nezapomenutelná sezona.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ajax byl v srdcích mnoha lidí považován za vítěze Ligy mistrů. Nejprve tým Erika ten Haga přežil tři kvalifikační kola, pak dvakrát velkolepě vzdoroval Bayernu Mnichov ve skupinové fázi, na Santiágo Bernabéu rozdrtil Real Madrid 4:1 a v Turíně porazil Juventus. Dosáhl toho díky úžasnému kombinačnímu fotbalu a vynikajícím technickým dovednostem začínajících talentů Frenkieho de Jonga, Matthijse de Ligta, Hakima Ziyecha a Donnyho van de Beeka, zatímco Dušan Tadič a Daley Blind prožívali své druhé mládí.

Foto z WC

Pod vedením fotbalového ředitele Marka Overmarse se podařilo Ajaxu dosáhnout ideálně vyváženého týmu, a přestože byl konec proti Spurs krutý, lidé v Nizozemsku byli přesvědčeni, že Ajax vstupuje do nové éry. Pak přišel den, kdy si Overmars – bývalý hráč Ajaxu, Arsenalu a Barcelony – na záchodě v budově Ajaxu sundal kalhoty, vyfotil se telefonem a fotku poslal jedné zaměstnankyni Ajaxu. Jako by to nestačilo, ukázalo se, že nešlo o ojedinělý případ, kdy Overmars nevhodným způsobem oslovil kolegyně, což vedlo k jeho odchodu v únoru 2022.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho chování bylo nejlépe střeženým tajemstvím v Ajaxu, kde obvykle všechno prosákne ven. To možná něco vypovídá o mužském vnitřním světě největšího nizozemského klubu a o klapkách na očích, které měli nasazené. Ajax si myslel, že se stal nizozemským Bayernem Mnichov, pro ostatní nedotknutelným. Zvlášť, když v květnu 2022 počtvrté v řadě slavil titul.

Přestupový mág Overmars

Tradiční rivalové PSV Eindhoven a zejména Feyenoord se zdáli být o několik let pozadu. Ajaxu však chyběl Overmarsův přestupový um, který nejenže objevoval klenoty v Evropě, ale vybudoval si i působivou síť v Jižní a Střední Americe. Antony, Lisandro Martínez, Edson Álvarez, Ziyech, Mohammed Kudus a Kasper Dolberg byli nakonec prodáni za obrovské částky, stejně jako domácí talenti De Jong, De Ligt, Van de Beek a Sergiño Dest.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Overmars byl do Ajaxu dosazen v roce 2012 po přestavbě klubu, kterou inicioval Johan Cruyff. Prvních pět let musel Overmars úzce spolupracovat s dalšími bývalými hráči, jako jsou Dennis Bergkamp a Wim Jonk, a představenstvo mu bránilo dávat hráčům plat vyšší než 1 milion eur ročně.

Nejlepší tah? Angažování Ten Haga

Na konci roku 2017 převzal vedení Ajaxu po boku Edwina van der Sara, když byl Bergkamp spolu s trenérem Marcelem Keizerem propuštěn. Jedním z jeho nejlepších kroků bylo jmenování trenéra Ten Haga. Overmars prolomil platový strop a přivedl Tadiče a Blinda zpět do Nizozemska z Premier League, čímž začal opětovný návrat Ajaxu mezi velká evropská jména.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak přišel skandál s nevhodným chováním. Ten Hag ještě dovedl Ajax k 36. titulu, ale v létě 2022 odešel do Manchesteru United. Ajax nahradil Overmarse několika nezkušenými zaměstnanci a generální ředitel Van der Sar byl požádán, aby pomohl s rozhodováním o přestupech. V průběhu loňského léta klub prodal hráče za zhruba 200 milionů eur (cca 5 miliard korun) a utratil přibližně 100 milionů eur. Obě tyto sumy znamenaly pro Ajax překonání rekordů.

Blížící se bouře

Následovala ale katastrofální sezona. Její součástí byla rekordní porážka 1:6 v Lize mistrů od Neapole, odvolání trenéra Alfreda Schreudera a třetí místo pod vedením nezkušeného dočasného trenéra Johna Heitingy. To znamená, že v této sezoně Ajax musí na Ligu mistrů zapomenout. Van der Sar navíc v létě skončil s tím, že je vyčerpaný. Před odchodem ještě jmenoval nového fotbalového ředitele Svena Mislintata.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mislintat, který dříve pracoval pro Stuttgart, Dortmund a Arsenal, dostal pokyn k velkému prodeji (150 milionů eur) a snížení platové struktury. Bez příjmů z Ligy mistrů musel Ajax poprvé po letech šetřit. Mislintatovi se to podařilo, byl ale kritizován za to, že jednal do značné míry sám. Podepsal tucet poměrně neznámých talentů, z nichž někteří nikdy nehráli na nejvyšší úrovni. U fanoušků oblíbeného Heitingu zbavil funkce a jmenoval Maurice Steijna, který neměl zkušenosti z velkoklubů.

Katastrofální rozjezd a vyšetřování

Ajax má za sebou nejhorší start do sezony od roku 1964. Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že Mislintat přivedl hráče Bornu Sosu, kterého zastupovala německá agentura AKA Global. Ta má údajně podíl v datové společnosti Matchmetrics, v níž má akcie i Mislintat. Klub zahájil vyšetřování tohoto přestupu.

Ajax uvedl, že Mislintat při jmenování do funkce deklaroval svůj zájem o společnost Matchmetrics, ale že v době jeho nástupu vedení klubu o údajném podílu AKA Global v této společnosti nevědělo. Vše vyvrcholilo zápasem s Feyenoordem, úhlavním rivalem, na kterého se v Amsterdamu dlouhá léta pohlíželo se zlomyslným potěšením. V minulé sezoně ale Ajax zůstal daleko s sokem z Rotterdamu.

Dlažební kostky a slzný plyn

Feyenoord se ujal vedení 3:0. Fanoušci Ajaxu z řad ultras pokřikovali, aby vedení a Mislintat odešli a dvakrát hodili na hřiště světlice, čímž si vynutili přerušení hry. Poté došlo k výtržnostem v okolí stadionu. Chuligáni zničili hlavní vchod a střetli se s policií způsobem, jaký v Amsterdamu dlouho nebyl k vidění. Rozhodčí zápas předčasně ukončil. Ještě ten večer byl Mislintat propuštěn.

Ve středu se Ajax pokusil na prázdném stadionu za 35 minut dohnat třígólové manko. Mistrovský Feyenoord ovšem ukázal, jak si oba týmy nyní stojí. Domácí nakonec prohráli 0:4. Budoucnost? Někteří fanoušci doufají, že se vrátí Overmars, který nyní úspěšně působí u belgického mistra v Antverpách. Pro mnohé jde o příliš vzdálený most. Slavný klub je beznadějně rozdělen.

Vybavíte si pohárové zápasy Ajaxu s českými týmy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články