Romelu Lukaku se stal obětí rasismu! Fanoušci Interu to ale tak černě nevidí

Foto: transfermarkt.com

Fotbalový útočník Romelu Lukaku po svém příchodu do italského Interu Milán konečně zase září. Zatím nastoupil do obou soutěžních zápasů Serie A a pokaždé vstřelil jednu rozhodující branku. Ten poslední vsítil na úkor klubu z Cagliari, jehož fanoušci jej posléze zasypali záplavou rasistických urážek. Nejvíce hráče světové extratřídy dopálilo, že na jeho adresu bezprostředně po vstřelení gólu vydávali opičí skřeky. S tímto nepříjemným zážitkem se posléze svěřil na sociálních sítích a většina klubů i fotbalistů se jednoznačně přiklání na jeho stranu. Proti jsou ovšem fanoušci a dokonce i ti, kteří fandí jeho vlajkovému Interu Milán. Podle nich se jedná pouze o snahu vyvolat v hráči nervozitu, jenž by měla být tolerována.

Členové Ultras Interu Milán hájí chování příznivců Cagliari

Šestadvacetiletý Romelu Lukaku má za sebou několik významných angažmá v čele s Anderlechtem, Chelsea, Evertonem a Manchesterem United. To, co ale zažil při utkání druhého kola Serie A, se mu zatím nikdy předtím nestalo. Fanoušci soupeřova týmu začali v 72. minutě zápasu útočníka zasypávat opičími zvuky, které se prokazatelně opírali o jeho etnický původ. Cagliari se od chování svých příznivců okamžitě distancovalo a Romelu Lukaku vyjádřil svůj smutek nad tím, že něco takového je v dnešní moderní společnosti stále možné.

Ultras Interu to ovšem vidí jinak. Lukaku od nich nedávno obdržel otevřený dopis, kde mu velice slušnou formou vysvětlují, jak se podle nich věci mají. V dopise například stojí:

„Ahoj Romelu, mrzí nás, jestli sis myslel, že to, co se stalo v Cagliari, byl rasismus. Možná to tak vypadalo, ale není to tak. V Itálii používáme pár způsobů, jak se snažíme pomoct svému týmu a znervóznit protivníka. Jsme multietnická organizace a vítáme hráče odkudkoli. Ale tyhle způsoby používáme my i další týmy. A pravděpodobně je budeme používat i v budoucnu. Nejsme rasisti. Ani fanoušci Cagliari nejsou. Prosím, zvaž, že takové chování je forma respektu. Měli z tebe strach kvůli gólu, který si jim dal. Není to tak, že by tě nenáviděli nebo že by byli rasisté.“

Severní tribuna Interu fotbalistu zároveň vyzývá, aby jim pomohl objasnit, co se skutečně skrývá pod slovem „rasismus“ a aby zbytečně nepřiléval olej do ohně ve chvíli, kdy to prý skutečně není potřeba.

Otevřený dopis vyvolal řadu reakcí, Lukaku se k nim ale nepřidal

Velmi slušně napsaný dopis se po umístění na internet stal terčem ostré kritiky některých fotbalistů tmavé pleti, jimž se jakékoli narážky na rasový původ z hloubi duše příčí. Mezi nimi se objevil například také Senegalec Demba Ba, který volá po hromadném odchodu svých lidí z Itálie:

„Přesně kvůli tomuhle jsem do Itálie nešel, když jsem mohl. A teď si přeji, aby všichni černí hráči z té ligy odešli. Jejich stupiditu a nenávist to nezastaví, ale aspoň to neovlivní jiné.“

Ne všichni tedy očividně sdílejí názor skalních fanoušků Interu Milán, Lukaku na jejich výzvu dokonce vůbec neodpověděl a nejspíš ani neodpoví. Přitom až donedávna jeho nové působení vypadalo skutečně skvěle. Inter díky němu vede domácí tabulku. Jenže ani všechny trofeje světa zřejmě nedokáží nahradit hrdost daného člověka, která byla zřejmě silně zasažena.

Foto: transfermarkt.com