Rok a půl bez Guélora Kangy. Jak Sparta zvládla výzvu nebýt týmem jednoho muže?

KOMENTÁŘ: Uplynulo více než osmnáct měsíců od odchodu gabonského středopolaře Guélora Kangy z pražské Sparty. Jak pokračuje kariéra kontroverzního, ale fanoušky milovaného záložníka a proč šlo ze strany vedení letenského celku o dobrý krok?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Milovaný a kontroverzní. Právě tak vnímali fanoušci pražské Sparty gabonského reprezentanta Guélora Kangu. Produktivní záložník strávil na Letné dva a půl roku a během svého působení patřil k nejvýraznějším tvářím letenského kádru. V rudém dresu nastoupil do osmi desítek zápasů, ve kterých zaznamenal 31 branek a u dalších 16 asistoval. Góly střílel pod Andreou Stramaccionim, Zdeňkem Ščasným, Pavlem Hapalem i Václavem Kotalem.

Přesto mu byly vyčítána pasivní obrana a problémy s disciplínou, o kterých mluvil i Kangův poslední trenér na Letné Václav Jílek. „Vnímám ho jako kontroverzního hráče, tak působí na veřejnost. Momentálně si dovedu představit hru Sparty s Kangou i bez Kangy,“ prohlásil při svém nástupu pro Aktuálně.cz Jílek, který již tehdy věděl, že právě on se bude spolupodílet na náročném rozhodování.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Udržet Kangu za každou cenu, tedy nabídnout mu dvouletý kontrakt, nebo mu nabídnout smlouvu jen na rok a riskovat jeho ztrátu? Gaboňan s přezdívkou „Kaku“ navíc v při svém příchodu v zimě 2018 stál klubovou kasu zhruba 25 milionů korun, nyní se mu otevírala možnost odejít po neprodloužení smlouvy úplně zadarmo. Spekulovalo se o zájmu španělské Celty Vigo, Leganésu nebo tureckého Trabzonsporu.

Kanga: Nejlepší hráč roku 2020? Kanga

Řada expertů i fanoušků tak považovala nesplnění Kangových požadavků za šílenství. Tehdejší sebevědomí jednoho z nejlepších hráčů české ligy demonstruje také video na youtubovém kanálu pražské Sparty, kde mezi sebou členové mužstva vybírali nejlepšího hráče uplynulého ročníku. „Ahoj lidi, tady Kanga Kaku Guélor. Chci nominovat nejlepšího hráče kabiny. Jasně nejlepším hráčem Sparty byl Kanga Kaku Guélor,“ prohlásil ve videu.

V posledních měsících své smlouvy navíc Kanga začal takzvaně sekat latinu. Diváci na stadionu tak vídávali mimo góly a asistence dříve nerealizované obranné zákroky a Gaboňan zvyšoval svou popularitu. Přesto se sportovní ředitel klubu Tomáš Rosický rozhodnul pro razantní krok a nabídl mu pouze roční smlouvu, kterou „Kaku“ nepřijal a stal se po produktivním ročníku volným hráčem.

Vše plnil jen tři měsíce před koncem smlouvy, uvedl Rosický

Za dva a půl roku, co Kanga v našem klubu působil, splňoval vše, jak bychom si představovali, ať už na hřišti i mimo něj, jen poslední tři měsíce před vypršením smlouvy,“ nastiňoval tehdy v prohlášení Rosický. „S ohledem na tento fakt a po zkušenostech s ním jsme vyhodnotili, že naší společnou cestou může být jen kontrakt, který bude hráče od samého začátku motivovat k tomu, aby nadále splňoval tato kritéria,“ pokračuje.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Tento model byl ale zároveň nastavený takto: nejsi disciplinovaný, nerespektuješ spoluhráče a kouče, pak nehraješ a budeš tu s námi jen rok,“ dodal Rosický s tím, že cílem jeho sportovního vedení je z mužstva vybudovat tým. „Naše strategie je nadále budovat zdravý, hladový tým, ve kterém si budou hráči pomáhat, bojovat jeden za druhého. Aby se Sparta opět prezentovala jako skutečný tým, a ne jako soubor individualit,“ dodal.

Risk vyšel

Nutno říci, že Rosický věděl, co dělá, a důkazem naplnění jeho dlouhodobé strategie je dnešní kádr Sparty. Ten je složený z řady individuálně výrazných hráčů, přesto žádný z nich nemá místo v základní sestavě pod koučem Pavlem Vrbou jisté. Tým. Naopak Kanga i přes řadu spekulací o možném působení v nejlepších evropských ligách nabídku v klubech ze západní Evropy nedostal.

iZdroj: Crvna Zvezda Belegrad

Zamířil tak do srbské Crvene zvezdy, odkud na Letnou přišel. V dresu tamního celku však zdaleka nezáří tak, jako dříve. Dnes jednatřicetiletý záložník odehrál na podzim 28 utkání, ve kterých zaznamenal 3 branky a stejný počet asistencí. Spíše než jeho sportovní úspěchy se tak v objevovaly v médiích informace o jeho novém srbském občanství a falešném obvinění z falšování rodného listu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak jednoduše a u každého auta ušetřit několik litrů paliva. Bez investic, bez starostí, bez námahy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský Scarabee se může při průzkumu plížit téměř neslyšně a zároveň je schopen zničit i tank
Události247.cz
Události247.cz
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?