Restart ligy přináší změny v pravidlech. Střídat se bude moci až pětkrát

Restart fotbalové ligy je už na spadnutí. Kromě bezpečnostních opatření budou zápasy provázet i zcela nová pravidla. Ta se týkají střídání. Těch bude umožněno více, a to celkem pět během celého zápasu.

Zdroj fotografie: thesirenssong.com

Primárním úkolem při restartu ligy je zajištění bezpečnosti, jak pro hráče, tak kompletní realizační týmy. Hlavním rizikem je samozřejmě koronavirus a tak je na místě snížit rizika na minimum. To ale není jediná změna, která je s restartem ligy spojena. Jak v rámci první ligy, tak i v rámci druhé ligy došlo ke změně pravidel, která se týkají samotných střídání.

Až 5 střídání během jednoho zápasu

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace schválil tuto změnu pravidel, která bude platná od příštího týdne. Tedy pokud ji ještě schválí výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, což už by však měla být jenom formalita. Změna se týká uskutečněných střídání. Doposud bylo možné vystřídat během celého zápasu maximálně tři hráče. Nyní se tento počet zvyšuje na pět hráčů.

Zdroj fotografie: fcbarcelonanoticias.com

FIFA změny umožní

Připomeňme také, že tato změna nemusí být nutně výsadou jenom naší první a druhé ligy. Tyto změny umožní aplikovat FIFA společně IFAB a to do konce letošního roku. Může se tedy stát, že nové pravidlo se brzy objeví i v celé řadě jiných fotbalových soutěží. Důvodem těchto změn je kromě jiného snaha co nejlépe zvládnout restarty lig, kde jsou často jednotlivé zápasy hrány až v šibeničních termínech. Možnost vystřídat více hráčů umožní zajistit pro některé přece jenom více odpočinku.

FIFA dále umožní implementovat do pravidel jednotlivých lig i to, že by se mohl vystřídat i šestý hráč. K tomu však nemůže dojít během klasické základní hrací doby, ale až v prodloužení. Reálně tak bude možné vystřídat podle změn které přicházejí ze strany FIFA a IFAB, v případě prodlužování nikoliv pět, ale hned šest hráčů.

Zdroj fotografie: bookmaker-ratings.ru

Nedojde ke zdržování?

I tato otázka se samozřejmě nabízí, ale odpověď na ní je celkem jednoduchá. K výraznému zdržování by docházet nemělo, jelikož i když bude možné vystřídat až 5 hráčů, tak bude třeba dodržet i nadále celkem 3 střídání. Tedy takzvaná tři okna, během kterých mohou být měněni hráči. To by mělo zamezit záměrnému natahování hry a střídání každého z pětice samostatně.