Remíza nestačí. Šéf Sparty Rosický promluvil o strategii vedení a vývoji odchovanců

Když byl teprve devatenáctiletý útočník Adam Hložek zařazen do reprezentační nominace pro evropský šampionát šlo o velký krok nejen pro něj, ale i pro mládež pražské Sparty. Letenští v posledních letech těží právě z odchovanců a podle sportovního ředitele Tomáše Rosického je strategie založená na mládeži tou správnou strategií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sílu sparťanské akademie lze demonstrovat i na víkendovém utkání proti Bohemians. V základní sestavě se objevil jak devatenáctiletý Adam Hložek, tak osmnáctiletý Adam Karabec. Na lavičce se navíc objevil dvacetiletý Adam Gabriel a čtyřiadvacetileté trio Tomáš Wiesner, Matěj Pulkrab a Michal Sáček. Hned sedmero odchovanců pražské Sparty tak mohlo v průběhu zápasu zasáhnout do hry, což ukazuje kvalitu tamní akademie.
Mládežnická mužstva Sparty dlouhodobě zvládají konkurovat i předním evropským mužstvům. Z loňského žebříčku UEFA navíc vyplynulo, že z Letné vyslala Sparta do prvoligových soutěží hned pět desítek odchovanců, což ji zařadilo v tabulce na jedenáctou příčku spolu s portugalskou Benfikou Lisabon a španělskou Barcelonou. Podle sportovního šéfa klubu Tomáše Rosického jde o jasnou a zřejmou strategii. „Myslím si, že základ každého fotbalového klubu je akademie a její odchovanci,” prohlásil pro podcast Seznam Zpráv s názvem Angličan.


iZdroj fotografie: Depositphotos

I my ve Spartě to máme jako jeden z důležitých strategických bodů. Cílíme na to, aby ti hráči, kteří si procházejí žákovskými a dorosteneckými soutěžemi byli vedeni k tomu, že jsou sparťani a musí vyhrát každý zápas,” dodal Rosický s tím, že právě tento aspekt může sparťanskou mládež odlišovat. Samozřejmě každý má jiný rozvoj, cestu a tak dále. Ale když přijdou k nám tak už vědí, o co jde a to, že remíza nestačí,” pokračuje a ukazuje na příklad z minulosti. 

V době Strammacioniho éry totiž podle něj řada zahraničních posil nechápala, že remíza je pro Spartu málo. „Když jsem se vracel do Sparty po působení v Anglii tak jsme hráli za trenéra Strammacioniho v Liberci. Remizovali jsme 1:1 a v Praze byla tehdy stávka fanoušků. Někteří zahraniční hráči vůbec nechápali, co se děje, vždyť jsme remizovali. To prostě nestačí. Jestli hrajete v dešti, v zimě, tak pro Spartu to vždycky znamená, že musí vyhrát,” zakončil bývalý dlouholetý reprezentační středopolař.

zdroj: seznamzpravy.cz, transfermarkt.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
Jak hudba v autě ovlivňuje naši jízdu: Sníží spotřebu Jarek Nohavica, Beethoven nebo Eminem?
ArmádníZpravodaj.cz
Britové tvrdí, že Rusové ztratili třetinu nasazených sil, sociální sítě se hemží enormními ztrátami okupantů, ale úplné vítězství je mlhavé
Události247.cz
Každý desátý pohořel u maturity z češtiny. Výsledky zkoušek jsou letos horší než loni
VědaŽivě.cz
Jak byli léčeni naši předkové před 200 lety: Kouření, tabák v oku, lampový olej a další podivné praktiky