Rekordy Lionela Messiho, které (snad) nikdo nezpochybní

Foto: fcbarcelona.com

Celým světem momentálně hýbe aféra, která vyplavala na povrch bezprostředně po vyhlášení ankety o nejlepšího fotbalistu pořádnou Mezinárodní fotbalovou konfederací FIFA. Mnoho hlasujících uvedlo, že Messi vyhrál po šesté neprávem. Ačkoli je to opravdu nepříjemnou kaňkou na fotbalistově bezúhonnosti, za kterou navíc osobně nemůže, během své kariéry už toho dokázal tolik, že ho nějaké pochybnosti vůbec nemusejí trápit. V čem všem rodák z Argentiny dominuje?

Čtyřikrát za sebou získal ocenění Zlatý míč

Jako první se nemůžeme nezastavit u mnohem prestižnější soutěže, než jakou je Nejlepší fotbalista FIFA. Zlatý míč je zkrátka pojem a právě se jménem Lionela Messiho je značně spjatý. Argentinský kanonýr totiž dokázal ovládnout anketu čtyřikrát po sobě v letech 2009 až 2012. To se zatím žádnému dalšímu fotbalistovi nepovedlo a nejspíš také dlouho nepovede. Ačkoli se v celkovém součtu trofejí dělí o první místo s Cristianem Ronaldem, přeci jen má alespoň v jedné disciplíně jasně navrch. Navíc není vyloučeno, že rozhodující skalp přidá letos, za předešlou sezónu by si to jistě zasloužil.

V klubové historii Barcelony nemá konkurenci

Messi je pro Barcelonu stěžejním hráčem už dlouhých šestnáct let. Vedení klubu si jej váží natolik, že má od příštího roku dovoleno kdykoli odejít zpátky do rodné Argentiny bez toho, aniž by za něj požadoval jakékoli peníze. Není se ostatně čemu divit. Gólový příspěvek, který k dnešnímu dni nahromadil, se nedá s žádným dalším fotbalistou Katalánců srovnávat. Nejlepší sezónu zaznamenal v letech 2011/2012, kdy ve všech soutěžích nastřílel 71 branek. To je dodnes považováno za božský výkon, který jen tak někdo nezopakuje.

Španělská La Liga mu jednoznačně leží u nohou

V roce 2011 se na střelecký vrchol Primera Division dostal Cristiano Ronaldo s jednačtyřiceti brankami. Messiho odpověď v roce následujícím byla ještě výraznější. Svého největšího konkurenta předčil o dalších devět ligových gólů. Dále drží rekord také v počtu zápasů, v nichž pokaždé střelecky přispěl. Jeho šňůra produktivních kol se zastavila na čísle 21 a počet branek byl ještě výraznější – 33.

A s rekordy v rámci La Ligy ještě nekončíme. Messi zakončil zmíněný ročník 2012/2013 s průměrem 1,44 vstřelených branek na zápas, což je také naprosto fenomenální a jedinečný počin. Dohromady už na španělské scéně vystřelil 603 branek a nemusíme snad zdůrazňovat, že je tudíž nejlepším střelcem historie soutěže.

Zápis v Guinessově knize rekordů

Úplně nakonec jsme si nechali rekord, který byl dokonce zaznamenán do slavné Guinessovy knihy rekordů. Jedná se o počet vstřelených branek v rámci jednoho kalendářního roku. Této disciplíně poměrně dlouho vévodil Němec Gerd Müller a nikdo si nedokázal ani představit, že by jeho příspěvek v podobě 85 branek někdo dokázal překonat. Messi to ale přesto dokázal v několikrát zmíněném ročníku 2012/2013, kdy za jeden kalendářní rok skóroval jednadevadesátkrát. Ano, čtete dobře! S téměř naprostou jistotou si dovolíme tvrdit, že tento rekord už nikdy nikdo nepřekoná a Messi zůstane absolutním králem až do skonání věků.

Foto: fcbarcelona.com