Mládežnické soutěže ve Slovensku jsou opět přerušeny, a proto se rodiče mladých slovenských hokejistů rozhodli pro radikální krok. Podle prezidenta slovenského svazu ledního hokeje registrují své potomky v Česku.
Velké výpadky v tréninkovém procesu a dlouhodobé absence soutěžních utkání. Český mládežnický hokej prošel v souvislosti s epidemiologickými opatřeními v minulých měsících těžkou zkouškou, přesto v současné době mládežnické soutěže ve zpřísněném bezpečnostním režimu pokračují. Opačná situace je na Slovensku, kde jsou amatérské a mládežnické soutěže pozastaveny.
Odloženy jsou tak zápasy extraligy juniorů, dorostu, starších žáků, mladších žáků i přípravek na všech úrovních. Podle prezidenta Slovenského svazu ledního hokeje a bývalého dlouholetého útočníka Miroslava Šatana je současná situace kritická. „Situace je katastrofální a zoufalá. Mládežnický sport na Slovensku je na ‚áře‘,“ cituje bývalého hráče Buffalo Sabres nebo New Yorku Islanders slovenský deník Šport.
„V hokejovém hnutí a v celém mládežnickém sportu na Slovensku panuje obrovská nespokojenost se současným stavem a rozhodnutími kompetentních odborníků. Myslím, že kluby a rodiče jsou právem naštvaní,“ doplňuje Šatan s tím, že v sousedních zemích fungují soutěže v jiném režimu než na Slovensku. „Vždyť všude v sousedních zemích vše funguje za podmínek bezpečnosti a pravidelného testování,“ pokračuje.
Podle informací, které má Šatan k dispozici se navíc rodiče malých slovenských hokejistů odhodlávají k zásadnímu kroku, které může znamenat pro budoucí generace tamního hokeje velký problém. „V posledních dvou týdnech jsme zaznamenali snahy rodičů našich malých hokejistů o jejich přeregistraci v Rakousku nebo v České republice,“ uvedl sedmačtyřicetiletý funkcionář, podle něhož může mít toto rozhodnutí nedozírné následky.
„Škody, které tato opatření způsobí sportu, dnes ještě nelze vyčíslit. Přitom by stačilo málo. Zkopírovat režim OTP (očkování – testování – po překonání koronaviru pozn. red.) ze sousedních zemí a nastavit stejný bezpečnostní protokol jako je například ve slovenské extralize. Ten by mohl fungovat i u mládeže,“ zakončil Šatan s odkazem na fungování mládežnických hokejových soutěží v Česku a Rakousku.
Je však otazníkem, kdy se tamní mladí hokejisté vrátí na ledovou plochu. Slovenská vláda zatím neinformovala o možném opětovném rozběhnutí amatérských a mládežnických sportovních aktivit a v provozu tak zůstávají jen profesionální soutěže.