Projekt Superligy není u konce. Musíme něco udělat jinak zkrachujeme, prohlásil prezident Realu Madrid Pérez

Zdroj fotografie: Reuters

Projekt soutěže dvanácti nejbohatších klubů je u ledu, podle prezidenta španělského Realu Madrid a hlavního iniciátora Evropské Superligy však zdaleka není vše u konce. V rozhovoru pro španělský deník AS promluvil o ztrátách i možných 

„Podívejme se na data. Za první tři měsíce samotné pandemie minulé sezóny vykázalo 12 klubů Superligy ztráty 650 milionů eur (16,7 miliardy korun). Do konce této sezóny, s pandemií stále trvající, budou ztráty mezi 2 000 a 2 500 miliony eur,“ prohlásil a zmínil i francouzské Bordeaux, které před několika dny přestal financovat majitel a klub míří k zániku. „Buď brzy něco uděláme, nebo zkrachuje mnohem více klubů,“ dodal.

Zdroj fotografie: Reuters

Realita je taková, že fotbalové zápasy, které jsou zajímavější, zábavnější a konkurenceschopnější, přinesou více peněz. A to budou peníze pro každého, nejen pro pár mužstev, protože i národní ligy budou mít větší cenu,“ míní. Sám Pérez, který stále neopustil projekt evropské Superligy přiznal, že na projektu pracuje několik let.

Na tomto projektu pracujeme tři roky a podrobně jsme jej prostudovali. Projekt je navržen tak, aby přivedl zpět zájem fanoušků, a to přinese více peněz pro všechny: velké kluby, střední kluby a malé kluby,“ prohlásil. I proto podle Péreze není projekt evropské Superligy u konce tak, jak se může zdát. Pro španělský deník AS navíc dementoval informaci o tom, že americká investiční firma JP Morgan projekt opustila.

„To není pravda. Vzali si čas na přemýšlení, jako všech 12 klubů. Pokud je třeba něco změnit, změní se to, ale Super League je nejlepší projekt, o kterém jsme si mysleli, že může být proveden. Musíme získat zpět fanoušky, mládež. K tomu je třeba provést změny,“ míní a jedním dechem dodává, že změna herního formátu Ligy mistrů je pomalá a nedostatečná.

Zdroj fotografie: Reuters

Pokud to chce UEFA udělat s projektem, který ohlásili druhý den, pravdou je, že jsem tomu nerozuměl ani si nemyslím, že by to bylo dobré řešení. Navíc chtějí začít v roce 2024,“ dodal. Pérez zároveň varoval před kluby s bohatými majiteli jako Manchester City nebo Paris Saint-Germain, které byly vyšetřovány kvůli možnému porušení finančního Fair Play. Právě projekt Superligy je podle něj mnohem transparentnější než současná metodika UEFY.

Pokud budou státem financované kluby nebo bohatí vlastníci moci vkládat hotovost bez omezení, bude obtížné konkurovat za stejných podmínek. Proto je nezbytná transparentnost a vědět, odkud pocházejí příjmy klubů,“ zakončil čtyřiasedmdesátiletý prezident Realu Madrid.