Proč Křetínský volal Berbrovi? Policejní odposlechy naznačují důvod rozchodu mezi Spartou a Českými Budějovicemi

Utajované odposlechy z policejního spisu zvaného Akce Šváb, týkající se kontroverzních fotbalových funkcionářů Romana Berbra, Romana Rogoze a dalších odhalují důvod ukončení spolupráce pražské Sparty a Českých Budějovic i fungování tehdejšího Berbrova systému.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Ve více než patnácti set stránkovém spisu otevřené kauzy, zaměřující se na kontroverzní české fotbalové funkcionáře Romana Berbra nebo Romana Rogoze se objevuje také jméno šéfa fotbalové Sparty Daniela Křetínského. Ten si podle přepisu rozhovoru Rogoze a tehdejšího generálního ředitele Dynama České Budějovice Martina Vozábala, který zveřejnil server efotbal.cz, měl na sudí stěžovat u místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Jednoho z nejbohatších Čechů, který před nedávnem koupil podíl také v londýnském West Hamu United, rozzuřil výkon rozhodčích v utkání pražské Sparty a českobudějovického Dynama v červenci 2019. V něm letenští po dvou sporných momentech prohrávali o poločase již o dvě branky a zlobili se na sudí. Ti nejprve neuznali za pomoci videorozhodčího vyrovnávající gól Adama Hložka a následně nařídili pokutový kop po faulu Matěje Hanouska.

Českobudějovické Dynamo přesto dvoubrankový náskok neudrželo, dvakrát inkasovalo a nakonec remizovalo se Spartou 2:2. To údajně mělo rozzuřit vedení pražské Sparty, které si neoficiální cestou stěžovalo na hlavního rozhodčího Karla Hrubeše. „Po našem utkání se Spartou jsou Křetínský (majitel Sparty) a Čupr (generální ředitel Sparty) naštvaný na hlavního rozhodčího Karla Hrubeše. Vetujou ho,“ prohlásil v telefonním hovoru Rogozovi podle serveru efotbal.cz tehdejší šéf Dynama Vozábal.

To mně psal Roman (Berbr), no,“ potvrzuje v odposleších Rogoz. „Že mu Křéťa psal kvůli Hrubešovi,“ doplňuje. Podle Vozábala měl Křetínský údajně skrze předního letenského funkcionáře Adama Kotalíka žádat nenasazování Hrubeše pro další utkání Sparty. „(…) A do toho Dan (Křetínský) psal Adamovi (Kotalíkovi): Prosím tě zařiď nebo já nevím, jak to tam přesně bylo. Zařiď, udělej, nevím – Karel Hrubeš tendenčně proti nám píská dlouhodobě –  a ať už nás nepíská,“ pokračuje Vozábal.

iZdroj fotografie: SK Dynamo České Budějovice

Takže oni… Ani v jedný komunikaci jsem neviděl, že by napsali: Tenhle hraje na půl plynu, tenhle hraje dlouhodobě ho.no, trenér je nepřipravil… Já jsem mu to říkal: Adame, v první řadě – nevím, co jim tam ten Jílek (trenér Sparty) říkal. V první řadě ti říkám, že, vole, problém je to, jak jste se připravovali. Protože nevím, co jim trenér řekl, ale vy jste normálně přijeli nepřipravený,“ cituje server efotbal.cz Vozábala v odposleších, které se nacházejí policejním spisu.

Právě to měl být podle Vozábala důvod, proč Sparta ukončila spolupráci s Českými Budějovicemi. „A to tam normálně (Křetínský) napsal – já tu komunikaci mám -, normálně do tý skupiny napsal: Adame, oznam Budějovicím, že naše spolupráce s nima končí. Ten Hrubeš byl koupenej, to je bez pochyb. Nebo to je bez debat, něco takovýho tam je,“ cituje jej server efotbal.cz Vozábala, který v hovoru s Rogozem jakékoli nařčení z korupce jasně odmítá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Úplnej nesmysl, prostě blázni, úplně blázni,“ dodává. Odtajněné odposlechy z policejního spisu tak opět nasvědčují, jaké v minulých letech fungovalo české fotbalové prostředí, které měl pod taktovkou právě trestně stíhaný Roman Berbr. Přímo u něj osobně si pak museli stěžovat i přední představitelé špičkových českých klubů.

Zdroj: efotbal.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články