Priske za debakl nemůže. Sparta zůstala v šatně, ale nejde o chybu systému

KOMENTÁŘ: Naděje pražské Sparty na vítězství v Edenu se rozplynuly ještě před poločasovým hvizdem. Přesto by bylo až příliš snadné vinit z debaklu trenéra Briana Priskeho.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

V posledních třech ligových utkáních byli střelecky i gólově lepší než Slavia, přesto se z vítězství v derby radují sešívaní. Pražská Sparta padla až nečekaně vysoko, když v prvním poločase inkasovala hned čtyřikrát. Dánský stratég Brian Priske, pro kterého šlo o vůbec první derby na lavičce klubu z Letné, si po zápase sypal popel na hlavu a mluvil o své vlastní odpovědnosti. Jenže porážka v Edenu zdaleka nemůže jít na jeho vrub.

Spartu totiž trápily zejména individuální chyby hráčů, na které zkrátka nelze reagovat ani sebelepší strategií. Na druhé straně sešívaným, které hnala kupředu bouřlivá atmosféra, vyšlo takřka všechno, na co sáhli. Někteří hráči Sparty zkrátka bez nadsázky zůstali na startu utkání ještě v šatně. Jedním z nich byl i devatenáctiletý stoper Martin Vitík, který svou chybou daroval Václavu Jurečkovi po pěti minutách úvodní branku.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Letenské navíc trápil důraz i notná porce fotbalového štěstí. Tak jako před druhou brankou, kdy se odražený míč dostal k Jakubu Hromadovi. Ten má na svém kontě necelou stovku ligových zápasů, ve kterých se trefil všeho všudy pětkrát. Jenže nabuzený první brankou výstavně poslal podruhé míč za záda brankáře Matěje Kováře. Nutno říct, že druhý inkasovaný gól po dvanácti minutách byl pro svěřence Briana Priskeho studenou sprchou.

Hlasy volající po odvolání jsou předčasné

Sparťané mentálně rezignovali na možné vítězství a jen těžko hledali sílu vzdorovat rozjetému soupeři. Z toho vyplynul také třetí gól z kopačky Lukáše Masopusta způsobený absencí důrazu a čtvrtá branka Petera Olayinky, která vznikla po váhavé přihrávce dozadu ze strany Jana Kuchty. Letenští si bezpochyby přáli, aby poločas hrůzy rychle skončil a mohli zpět do šatny. Druhá půle pak byla spíše dohrávkou.

Hlasy volající po konci Briana Priskeho na lavičce Sparty jsou přesto předčasné. Dánského stratéga lze vinit za konzervativní herní pojetí či za pětizápasovou šňůru remíz při které tým fakticky ztratil v tabulce deset bodů. Vyvozovat důsledky z porážky v derby způsobené individuálními chybami a nedůrazem je však krátkozraké. Své o tom ostatně ví i klub z Edenu, který před měsícem padl po obdobném výkonu v prvním poločase proti Viktorii Plzeň po úvodní minele Eduarda Santose.

Věříte filozofii trenéra Priskeho?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články