Ronaldinhův spoluhráč z Barcelony se ve Spartě trápil. Přesto nakonec skončil v Premier League

PŘÍBĚH: Jen málokterý fotbalista má tak bohatý životopis jako právě devětatřicetiletý Francouz. Proč neuspěl na Letné a jak se dostal až do anglické Premier League?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Když v lednu 2005 přestoupil tehdy dvacetiletý záložník Ludovic Sylvestre z mládeže francouzského Štrasburku do Barcelony bylo jasné, že má před sebou velkou kariéru. Na Camp Nou se sice neprosadil a hrál až za třetiligovou rezervu, přesto si připsal dva starty ve španělské La Lize a slavil s mužstvem mistrovský titul. Jeho výkony mezi španělskou smetánkou i v nižší soutěži zaznamenal fotbalový světoběžník Ivan Hašek, který věřil v jeho kvality.

Netrvalo dlouho a doporučil jej pražské Spartě. Ta Francouze krátce testovala a tehdejší kouč Griga nakonec svolil k stálejšímu angažmá. České deníky tak rázem zahltily titulky jako „Sparta má posilu z Barcelony“ nebo „Ronaldinhův náhradník na Letné“ a očekávání tak byla veliká. Na druhé straně panovaly četné obavy z možného nevhodného chování fanoušků vůči hráči tmavé pleti. Sparta totiž byla v předchozím ročníku svým za své rasistické hučení potrestána UEFA.

iZdroj fotografie: Blackpool FC

Obavy se však nepotvrdily a Sylvestre si mohl užívat pražské angažmá. „Praha je nádherné město. Také lidé se ke mně chovali moc dobře. Problém byl jenom jazyk. Snažil jsem se, ale je hodně náročný,“ vzpomínal po letech pro Sparťanské noviny. Vysoký záložník se dokázal dobře adaptovat do kádru a po pouhém roce na Letné slavil první úspěch v podobě mistrovského titulu.

Získal titul, pak se stal nechtěným

Pro mě to byla vůbec první trofej. Nebo teda vlastně už druhá, vyhrál jsem ligu také s Barcelonou, ale tam jsem nehrál moc, takže to nepočítám. Tohle to byla první trofej, co jsem se stal profesionálním fotbalistou, takže velký úspěch a i ve Francii se o tom psalo,“ uvedl. V nadcházejícím ročníku přesto ztratil místo v kádru a zamířil na hostování do Plzně. Po konci hostování se vrátil na Letnou, jenže Sparta již o jeho služby nestála.

Sylvestre tak zamířil do nedaleké Mladé Boleslavi, kde působil jeho krajan Alexander Mendy. „Bylo to dobré rozhodnutí, chtěl jsem být v jednom týmu s mým kamarádem a Boleslav mě hodně chtěla,“ dodává. Sylvestre patřil mezi opory mužstva a prezentoval se skvělými výkony. Přesto byl jeho následný kariérní posun překvapením. Zájem o něj totiž projevil nováček anglické Premier League Blackpool, který za něj zaplatil více než 18 milionů korun.

Přesun do Premier League? Velký skok

Nechtěný hráč pražské Sparty se rázem ocitl mezi evropskou smetánkou. „Byl to velký skok, ale bylo to fantastické. Další velký krok v mé kariéře, nová zkušenost,“ dodává Sylvestre, která v Premier League nastoupil osmkrát. Pravidelně se dostával do sestavy až po pádu jeho mužstva do Championship na konci ročníku. Celkově za Blackpool odehrál 74 utkání než přestoupil do tureckého Rizesporu.

V něm patřil tři ročníky mezi opory, posléze se rozhodl pro konec kariéry ve francouzské druhé lize. Přesto zůstává jedním z nejzajímavějších hráčů, kteří kdy prošli tuzemskou nejvyšší soutěží.

Vzpomínáte si na působení Ludovica Silvestre v české lize?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články