Argentinský kanonýr změnil českou ligu. Na Letné přesto pohořel

PŘÍBĚH: Jeho jméno zůstává nezapomenutelným ekvivalentem kanonýra. Argentinský útočník sice odešel z české ligy před dvaceti lety, přesto patří k výrazným postavám tuzemské nejvyšší soutěže.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

V Česku byl zjevením. Nenáviděl bránění, nerad se vracel až k vlastní bráně. Přesto všechno vynahrazoval výjimečným gólovým apetitem, kterým změnil českou ligu. Argentinský kanonýr Leandro Lázzaro Luini se poprvé objevil na libereckém stánku v léta 1998. Posilu pro tehdejší mužstvo kouče Ladislava Škorpila objevil při svých zahraničních cestách fotbalový agent Pavel Zíka.

Čtyřiadvacetiletý útočník se nejprve aklimatizoval v třetiligovém Trutnově, posléze dostal šanci také za Liberec. A dařilo se mu náramně. Hned při svém debutu nasázel hattrick do sítě Opavy a posléze se stal jednou z opor liberecké sestavy. Během tří let odehrál v domácí soutěži 70 utkání, ve kterých zaznamenal 30 branek. Nejvýznamnější je však jeho podíl na vůbec první trofeji Slovanu, která značila výrazný výkonnostní vzestup podještědského klubu.

iZdroj fotografie: FC Slovan Liberec

Liberec, který byl před rozpadem Československa, druholigovým celkem, totiž dokázal ve finále domácího poháru porazit Baník Ratíškovice 2:1. Oba góly si připsal právě Lázzaro Liuni a posléze mohl pozvednout nad hlavu vůbec první trofej v historii svého klubu. „Je až neuvěřitelné, že i po takové době to mám stále v živé paměti. Byl to první pohár pro Liberec i pro mě osobně. Dobře si vzpomínám na oslavu na stadionu i v ulicích Liberce,“ přiznal před časem pro Sport.cz.

Neúspěšný přestup do Sparty

V lednu 2001 si jej vyhlédla pražská Sparta. Na Letné se však vedle ostřílených útočníků Tomáše Juna, Josefa Obajdina a Marka Kincla příliš prostoru nedostával a naskakoval spíše jako žolík pro závěrečné minuty. Přesto slavil tři branky v rudém dresu. Po oslavě mistrovského titulu v závěru sezóny po pouhém půlroce přestoupil do italské Salernitany. Přesto vůči klubu z Letné zášť necítí.

iZdroj fotografie: FC Slovan Liberec

Myslím, že kdybych tam zůstal dýl, bylo by to ještě lepší. Ale každý klub je specifickým vesmírem a každý má jiné požadavky. Každopádně ve Spartě jsem byl šťastný a vždy jí budu vděčný, zachovala se ke mně dobře,“ zdůraznil pro Sport.cz Lázzaro Liuni, který posléze putoval po nižších italských soutěžích. V roce 2007 se vrátil do rodné vlasti, kde pomohl CA Tigre k návratu do nejvyšší soutěže. Nastupoval také za Estudiantes, kde si zahrál po boku Juana Sebastiána Veróna.

Profesionální kariéru uzavřel dnes osmačtyřicetiletý fotbalista před deseti lety. Dnes se věnuje sportovnímu poradenství a pracuje jako manažer a sportovní ředitel.

Vzpomínáte si na výkony dlouhovlasého Argentince?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články