Posila za miliony odmítala hrát. Větší prioritou je i procházející jogurt, zuřil kouč

PŘÍBĚH: Velké peníze přinášejí velká očekávaní. Přesun ekvádorského útočníka do anglické Premier League přesto dodnes patří k největším přešlapům jednoho z anglických týmů.

i Zdroj fotografie: La Liga
                   

5,2 milionu liber, tedy asi 150 milionů korun. Takovou částku utratil za svou tehdy nejdražší posilu anglické Southampton v zimě 2001. Ekvádorský reprezentant Agustín Delgado měl být hráčem, který posune ostrovní celek na vyšší úroveň a přispěje k úspěchům svými góly. Sedmadvacetiletý kanonýr měl za sebou střelecké hody v dresech ekvádorské Barcelony, El Nacionalu a naposledy mexické Necaxy.

Za tu se během dvou let prosadil hned osmatřicetkrát a svou ranou pomohl i k vítězství nad Realem Madrid na Mistrovství světa klubu. Jeho střelecká potence znázorněná devíti brankami navíc přivedla Ekvádor až na světový šampionát. Jenže jeho působení na ostrovech nezačalo vůbec šťastně. Ve svém novém angažmá absolvoval jen pět tréninků a odehrál pouhých 65 minut, než se zranil. Navíc vzešel v nelibost tehdejšího kouče Gordona Strachana.

A není divu. Zatímco pro Southampton byl zraněný, hned dvakrát nastoupil do utkání ekvádorského národního týmu před světovým šampionátem. Delgado navíc pravidelně odjížděl do Ekvádoru, kde se údajně měl připravovat na velký turnaj. I přesto, že na klubové úrovni neabsolvoval žádný další trénink a měl se nadále léčit. Zranění přetrvávalo a Delgado se i přesto rozhodl odjet na světový šampionát do Jižní Korey a Japonska.

Odehrál každou minutu, zranění se stalo chronickým

Ostatně s devíti brankami v kvalifikaci měl právě on být největší hvězdou Ekvádoru. Ve skupině G odehrál za svůj tým každou minutu a podílel se gólem a asistencí na jediných dvou brankách svého týmu. Když se po turnaji vrátil do Evropy, byl jeho zdravotní stav tristní. Delgado často denně užíval velmi silné léky proti bolesti a lékaři zjistili, že se jeho zranění stalo chronickým.

iZdroj fotografie: La Liga

Navíc vzešel v nemilost trenéra Stratchana, protože se odmítal naučit anglicky. Britský kouč měl navíc pocit, že byl hráč klubu vnucený a cítil se být velkou hvězdou. Když byl po mistrovství světa dotázán, jaké má s nákladnou posilou plány jen suše prohlásil: „Mám důležitější věci na práci, o kterých musím přemýšlet. Do dneška musím dojíst jogurt, datum spotřeby je dnes. To může být mou prioritou spíše než řešit Agustina Delgada,“ uvedl novinářům.

Kariéru ukončil v osmatřiceti letech

Přesto Delgado vydržel v klubu další tři roky, než mu skončila smlouva. Vinou špatné formy a chronických zranění nastoupil v Premier League jen k jedenácti utkáním, ve kterých vstřelil jednu branku. Když posila za 150 milionů korun v létě 2004 zamířila zpět do Ekvádoru, všichni si oddechli. Letitý reprezentant své země posléze nastupoval za tamní celky Barcelona, Quito, Emelec a Valle del Chota než ukončil jako osmatřicetiletý kariéru.

Rozumíte důvodům, proč je Delgado považovaný za nejhorší posilu v historii Southamptonu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Konec dálnic v Česku, uzavřou se. Řidiči se vrátí zpět na okresky
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Ukrajina by měla dostat téměř nesestřelitelné střely Taurus s dosahem 500 km,“ myslí si německý plukovník ve výslužbě R. Kiesewetter
Události247.cz
Události247.cz
Tropické teploty budou čím dál častější. Ovlivní to úrodu i život lidí, varují odborníci
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů