Polil trenéra vodou a skončil. Fotbal se stal nudným a robotickým, míní bývalý reprezentant Anglie

STORY: Patřil mezi hrstku vyvolených. Reprezentoval Anglii ve všech úrovních, byl miláčkem tribun. Přesto ukončil kariéru v pouhých devětadvaceti letech.

i Zdroj fotografie: AEngland Football
                   

Brzké konce kariéry fotbalových hvězd obvykle provázejí nenávratné zdravotní potíže či psychické problémy. Ojedinělým je v tomto ohledu příběh bývalého anglického reprezentanta Davida Bentleyho, který skončil s fotbalem v pouhých devětadvaceti letech zdravý a na vrcholu sil. Jak sám přiznal, ztratil lásku k fotbalu. „Vzdal jsem to. Řekl jsem si, že chci jít v životě jinou cestou. Nebudu to dělat jen proto, že mi to vynáší peníze. Moje láska k fotbalu je fuč,“ prohlásil pro The Guardian před devíti lety.

Bentley přitom patřil k velkým mládežnickým talentům. Odchovanec Arsenalu prošel všemi reprezentačními kategoriemi, po přesunu do Blackburnu Rovers se dokonce probojoval až do prvního týmu. Na přelomu let 2007 a 2008 za Anglii nastoupil hned sedmkrát a dařilo se mu i na klubové úrovni. Fanoušci jej vyhlásili hráčem roku a rychlý křídelník jim pravidelně dělal radost góly a asistencemi.  Během dvou ročníků nasázel v Premier League deset branek a u dalších 21 asistoval.

iZdroj fotografie: Arsenal FC

Přesto se Bentley rozhodl z klubu po odchodu kouče Marka Hughese odejít. Překvapivě kývnul na nabídku největšího rivala svého mateřského klubu z Tottenhamu. Spurs za něj zaplatili bezmála 15 milionů eur, tedy asi 350 milionů korun a věřili, že stálice národního týmu se bude pravidelně prosazovat. Tehdy čtyřiadvacetiletého hráče trápila kolísavá forma, přesto si dokázal získat fanoušky na svou stranu.

Krásná volej, pak pokles formy

Krásným volejem ze čtyřiceti metrů totiž rozhodl o remíze 4:4 právě proti Arsenalu. Přesto jeho forma nadále klesala a nakonec vypadl postupně z nominace národního týmu i sestavy Tottenhamu. První ligový ročník v modrobílém dresu zakončil s jediným gólem a dvěma asistencemi na kontě a v dalším se musel smiřovat s rolí střídajícího hráče. V srpnu 2009 navíc pod vlivem alkoholu havaroval a byl zatčen.

Bylo to naprosto neakceptovatelné a já si plně uvědomuji, že jako profesionální fotbalista mám povinnost se chovat zodpovědně. Mohu jen děkovat, že při nehodě nebyl nikdo zraněn. Je to pro mě probuzení po osobní i profesionální stránce,“ prohlásil tehdy. Přesto se později dokázal opět probojovat do základní sestavy, podával stabilní výkony a pomohl Tottenhamu v boji o základní skupinu Ligy mistrů.

Trenéra polil vodou, už si nezahrál

Po vítězství proti Manchesteru City pak před televizními kamerami při pozápasovém rozhovoru polil vodou trenéra Harryho Redknappa. Jenže to byl začátek Bentleyho konce v Tottenhamu. Sám Redknapp posléze přiznal ve své knize, že podobné praktiky nesnášel. „Chrstnul mi do obličeje celý barel vody. Musel jsem se smát na kameru, ale uvnitř mě to hrozně štvalo. Bylo to nezdvořilé a absolutně mimo náš tehdejší vztah,“ uvedl zkušený stratég.

Bentley přiznává, že právě tato situace zřejmě ukončila jeho působení v Tottenhamu. „Byla to jen oslava, nechtěl jsem, aby vypadal jako hlupák. Neměl z toho radost, protože chtěl mít autu osobnosti jako Sir Alex Fersugon. A já jsem na něj vylil tu vodu. Ale do té doby mezi námi nebyl problém,“ řekl pro The Telegraph. V nadcházejícím ročníku nastoupil jen dvakrát a posléze po hostování. Zahrál si za Birmingham, tehdy druholigový West Ham United a ruský Rostov. Poslední půlrok kariéry strávil v zpět v Blackburnu Rovers, jenže ani tam se nedokázal prosadit.

Bentley po letech: Nelituju ničeho

Rok zůstal bez angažmá, posléze se rozhodl pověsit kopačky na hřebík. „Nelituju ničeho. Miloval jsem fotbal, ale ta hra se změnila. Teď je robotická, všude se řeší sociální sítě, všude jsou peníze. Nerad to říkám, ale fotbal se stal nudným a předvídatelným. Pokračovat nebyla možnost,“ zakončil bývalý anglický reprezentant, který nyní vlastní několik restaurací ve španělské Marbelle.

Souhlasíte s Davidem Bentleym v tom, že fotbal se změnil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články