PŘÍBĚH: Pražská Sparta v zimním přestupovém okně ulovila hned několik zajímavých hráčů. Jen málokterý z nich se k fotbalové kariéře propracoval tak trnitou cestou, jako australský reprezentant.
Přicházel s nálepkou australského reprezentanta a člena týmu, který na světovém šampionátu zastavila až Argentina. Sedmadvacetiletý křídelník Awel Mabil patří k největším hvězdám, které Sparta do svého kádru v průběhu minulých let přivedla. Rychlonohý střízlík, který na Letné hostuje ze španělského Cádizu, má však za sebou mimo fotbalové úspěchy také trnitý životní příběh.
Vítěz domácích pohárů v Austrálii a Dánsku se narodil jihosúdánským rodičům v uprchlickém táboře na severu Keni, kde žil až do svých deseti let. Vášeň pro fotbal ho ani na místě s průměrnou denní teplotou okolo 40 stupňů neopustila. Sám popisuje, jak jako dítě hrával bosý a z plastových tašek si tvořil vlastní míče. „Stačilo vzít plastovou tašku, pořádně ji zabalit a opálit na ohni, aby se roztavila,“ popisuje pro SBS.
„Kdybyste se podívali na moje prsty, tak by vás to vyděsilo,“ doplňuje s úsměvem. „Tolikrát mi kvůli kamenům upadly nehty,“ míní dnes sedmadvacetiletý hráč. S rodinou se v deseti letech přesunul do Austrálie, kde se začleňoval do nové společnosti a učil se základy angličtiny. „Bylo to náročné, protože jsem neuměl s nikým mluvit. Neuměl jsem řeč a vlastně jsem skoro nekomunikoval,“ doplňuje s tím, že jej zachránil až fotbal.
Mabil: Fotbal mě naučil komunikovat
„Kdybych nehrál fotbal, nikdy bych se nenaučil tak rychle komunikovat,“ míní. Mabil vynikal svou rychlostí v kombinaci s kličkami a sedm let po svém přesunu do Austrálie si poprvé zahrál tamní nejvyšší soutěž. Během dvou ročníku se stal jak jedním z klíčových hráčů Adelaide United, ale také oporou mládežnických reprezentací. V létě 2015 si jej vyhlédnul dánský Midtjylland, který za něj zaplatil bezmála 20 milionů korun.
Po hostováních v Esbjergu a Paços de Ferreira se zařadil mezi důležité hráče dánského celku. Pod trenérem Brianem Priskem se stal oporou a výrazně přispěl k mistrovskému titulu. Loni v létě přestoupil do španělského Cádizu, nyní bude hostovat na Letné. Na svou trnitou cestu k fotbalové kariéře však nezapomněl a se svým starším bratrem založil charitativní projekt Barefoot to Boots (Od bosých nohou k botám).
Dnes pomáhá nejen budoucím fotbalistům
„Před lety jsme se vrátili do tábora, vzali jsme sebou kufr plný věcí na trénink, oblečení kopačky a podobně. Všimli jsme si, že děti stále hrají bez kopaček. Vrátil jsme se tehdy do Austrálie a vysbíral jsem vyřazené kopačky svých spoluhráčů, které jsem vzal do tábora. Takhle projekt vznikl a díky němu jsme pomohli dalším lidem, nemocnicím nebo školám,“ zmínil na stránkách pražské Sparty.