Přezdívali mu rakouský Koller, ve Spartě chtěl vyhrávat trofeje. Po půlroce se stal nechtěným – SportyŽivě

Přezdívali mu rakouský Koller, ve Spartě chtěl vyhrávat trofeje. Po půlroce se stal nechtěným

Téměř dvoumetrový útočník patřil mezi nejvýraznější jména rakouského fotbalu posledních let. Ostřílený kanonýr, který měl na svém kontě sedm desítek startů za reprezentaci, Marc Janko však na Letné neuspěl a po pouhém půlroce se stal nechtěným. Přesto na něm Sparta vydělala.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Rodák z rakouské Vídně měl za sebou úspěšnou kariéru. Dlouholetý reprezentant zářil v barvách Red Bullu Salzburg, nizozemského Twente, australského Sydney nebo švýcarské Basileje. Proto není divu, že po konci smlouvy v posledním jmenovaném klubu si mohl tehdy třiatřicetiletý útočník vybírat. Prst padnul právě na pražskou Spartu, se kterou chtěl rozšířit svou sbírku mistrovských titulů.
Chtěl jsem si najít klub, který chce získávat trofeje. Ze Sparty jsem takový pocit měl hned a velmi stála o to, abych podepsal. Cítím se tu moc dobře a těším se,“ prohlásil v létě 2017 a fanoušci se těšili na gólové hody kanonýra přezdívaného rakouský Koller. Kouč Strammacioni však stavěl na jiných, a tak Janko sbíral spíše jednotky minut v závěrech utkání. Často navíc chyběl kvůli zdravotním potížím a jeho statistiky po půlroce na Letné tak příliš nenadchly.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Osm utkání, tři stovky odehraných minut a jeden gól. Stejně jako u řady dalších nákupů italského lodivoda se zdálo, že očekávané posílení se nedostavilo. Přesto Sparta dokázala vytěžit z rakouského reprezentanta maximum. Janko se v zimě ocitl na seznamu hráčů na prodej a po kontaktu s hráčskými agenty se ozval zájemce ze Švýcarska. Tamní Lugano nabízelo částku odpovídající zhruba patnácti milionům korun, která byla pro Letenské doslova darem z nebes.

Značnou roli v celém odchodu však měl zejména hráčský agent Viktor Kolář. „Jsme rádi, že jsme v případě tohoto transferu mohli uplatnit naše mezinárodní kontakty a pomoci Spartě celou situaci vyřešit,“ prohlásil tehdy po Jankově odchodu. A na návrat do Švýcarska se těšil také Janko. „Jsem velmi šťastný, že otevřu novou kapitolu,“ prohlásil tehdy pro klubový web svého nového zaměstnavatele.

Těším se na nové spoluhráče a zkusím klubu pomoci naplnit jeho cíle. Také bych rád Spartě popřál do budoucna vše nejlepší. Někdy to zkrátka nefunguje tak, jak bychom si přáli,“ dodal. Půlroční kapitola rakouského reprezentanta v pražské Spartě tak skončila, na rozdíl od řady dalších posil Strammacioniho éry, nejlépe jak mohla pro všechny strany. Janko v Luganu působil rok a poté ukončil svou hráčskou kariéru.

Zdroj: iDnes.cz, AC Sparta Praha, Transfermarkt, Týden

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 179 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Faktory ovlivňující cenu každého ojetého vozidla. O některých možná ani nevíte
ArmádníZpravodaj.cz
Sýrie v ohrožení: Turecko dodalo džihádistům protiletadlové komplety Hawk
Události247.cz
Hlavní hygienička Svrčinová: Restaurace jen pro vybrané a konec antigenních testů. Tomu se říká „motivace“ k očkování
VědaŽivě.cz
Psaní levou rukou je spojováno s genialitou. Mezi výjimečné patří jen 10 procent světové populace