Přetahovaly se o něj velkokluby, přezdívali mu Messi z Milána. Čtyřiadvacetiletý talent čeká rok na angažmá

Měl být výraznou tváří nové nastupující generace fotbalistů a velkou marketingovou značkou. Klobouk před ním smekl i Neymar, přesto dnes velký talent marně hledá působiště. Proč je bez angažmá?

i Zdroj fotografie: AC Milán
                   

Nový Kaká, Ronaldinho nebo Messi. Syn marockých přistěhovalců Hachim Mastour začínal s fotbalem v italské Reggině a zanedlouho zaujal skauty z celého světa. Jeho kličky a akce, při kterých sám předribroval hřiště a zakončil, si zamilovali také fanoušci na sociálních sítích a zanedlouho se stal hvězdou. Ve čtrnácti letech o něj stál Real Madrid, Juventus, Barcelona nebo Manchester City. Nejhlasitější zájemce byl přesto z rodné Itálie.

AC Milán za mladého záložníka zaplatil bezmála 500 tisíc eur, tedy zhruba 12 milionů korun. Perspektivní míčový žonglér poprvé zaplnil titulní strany novin. A to i přesto, že v seniorském fotbale stále na svůj debut čekal. Zanedlouho si jeho zejména marketingového potenciálu začaly všímat velké značky a objevil se v několika reklamních kampaních pro Red Bull nebo počítačovou hru FIFA. Právě v ní se mu podařilo zdolat v souboji kliček brazilského kouzelníka Neymara, který před tmavovlasým mladíkem smekl klobouk.

Jenže Mastourova fotbalová kariéra zdaleka nevedla stejným směrem jako ta Brazilcova. Technickou vyspělost a umění kliček totiž není jediné k fotbalu potřebné řemeslo, což poznal zanedlouho sám. Po sedmi vystoupeních v dresu italského národního týmu do šestnácti let a následné minutě v dresu seniorského mužstva Maroka zamířil na dvouleté hostování do španělské Málagy. Právě daleko od domova měl sbírat cenné zkušenosti, jenže jak se začalo ukazovat, marketingová bublina okolo Mastoura byla větší než fotbalový um.

Neúspěch za neúspěchem

Po první sezóně v týmu La Ligy měl na svém kontě pouhých pět odehraných minut a klub ukončil hostování předčasně. Následně zamířil Mastour do nizozemského PEC Zwolle. „S míčem dokáže zázraky, to bylo jasné už dříve. Ale největší hrozbou jsou v jeho případě očekávaní. Je velmi mladý, chceme ho chránit. Jsem přesvědčený, že z něj dostaneme to dobré,“ prohlásil po přesunu kouč Zwolle Ron Jans. V Eredivisie nastoupil Mastour jako střídající hráč šestkrát než se vrátil zpět do Milána.

iZdroj fotografie: AC Milán

Uvadající kariéru chtěl nastartovat pod známým bouřlivákem Gennarem Gattusem, který dokonce prohlásil, že s marketingovými akcemi je konec. „Stal se více známý pár videi než fotbalem. Říkal jsem mu, že takhle to nejde, jinak mu vykopnu zuby,“ prohlásil s tím, že šanci pod ním dostane, musí však pracovat také v mládeži. „Některé věci zlepšil, nechali jsme ho hrát mezi juniory. Vlak mu ujel, ale je mu dvacet a ne padesát,“ doplnil Gattuso.

Mastour: Firmy viděly hlavně zisk

O rok později však Mastour definitivně italskou metropoli opustil a v kolonce jeho startů za AC zůstala velká nula. Posléze se jako volný hráč přesunul do řecké Lamie, ale ani v ní nebyli s jeho výkony spokojeni a předčasně ukončili jeho kontrakt. Po neúspěšných štacích v italské Serii C je od léta 2021 bez angažmá.

iZdroj fotografie: AC Milán

Bývalý supertalent o nějž se přetahovaly velkokluby nezvládl tlak spojený s přesunem a sám ví, že jeho fotbalová kariéra byla spíše marketingovou akcí.Firmy ve mně viděly víc příležitost, jak vydělat peníze, než zájem o můj sportovní růst. Měl jsem si vybrat Ajax. Ten tlak mě zničil,“ prohlásil před třemi lety pro RossoneriBlog Mastour. Dokáže oživit svou kariéru?

Na který bývalý talent, který v seniorském fotbale neuspěl, si vzpomínáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články